1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Achizitie camera noua - sfaturi

Discussion in 'Camere Video' started by diabolik79, 7 December 2015.

1. diabolik79

diabolik79 șofer

Salutare la toata lumea.

As vrea sa imi iau o camera noua, renunt la Mio MiVue538(care da rateuri) si la Mio in general.
    Ce imi recomandati in jurul sumei de 600 lei?

Merci.

2. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Un Vico... cred ca Marcus 3 se incadreaza. :)

3. diabolik79

diabolik79 șofer

4. bonygy

bonygy șofer

Da, dar nu ai luat in considerare sh-urile, iar la Marcus macar stii ca a fost probata de catre vanzator. Si eu am luat M3 SH la 600 si nu imi pare deloc rau.
    Sau daca vrei noua, cauta un Mobius si iti mai si raman banuti pentru niste accesorii (suport, alimentator) care nu sunt in pachet

5. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Da, m-a completat @bonygy
    Eu uitasem sa mentionez :)

Alta idee:
    Era ceva oferta la Carrefouru' ala nou din Sagului la SJ4000 cu WiFi, la vreo 250 de lei da' nu stiu ce accesorii primesti la ea.

6. Ameriknu

Ameriknu șofer

Sau Transcend. :)

Eu am luat Transcend DrivePro 200 cu ~540 lei, noua, cu transport din Marea Britanie. Luata de pe amazon.co.uk
    O am din iulie 2014 si merge brici. Am avut o singura problema acum o luna, cand s-a dezlipit un fir din alimentator, de pe o lamela. L-am pus la loc si merge brici.

Am vazut ca a aparut si un DrivePro 100 si DrivePro 220.

7. @Ameriknu : Ma gandeam si eu sa imi iau un Transcend. Care ar fi plusuri si minusuri la ea? Am vazut pe net tot felul de discutii.
    LE* Unghiul de filmare?

8. Ameriknu

Ameriknu șofer

Plusuri:
    1. Calitatea filmarii (filmeaza identic cu Sony HDR-AS15 pe care o aveam atunci).
    2. Unghi de filmare de 160 grade.
    3. Wi-Fi (se pot face setari, trimite fisiere de pe ea pe telefon/tableta, se poate face update de firmware).
    4. Ecran maricel.
    5. Meniu simplu de utilizat.
    6. Suport solid care nu lasa camera sa tremure (e cu adeziv si a filmat perfect chiar si pe drumuri vai de mama lor)

Minusuri:
    1. Uita ora si data daca sta cam 2 zile nefolosita. In manual zicea ca tine minim 4 dar cred ca maxim 3 zile a tinut. Se seteaza rapid data si ora pt ca asta iti cere prima oara cand ii dai curent dupa ce le-a uitat, deci nu te trezesti ca pe filmare apare aiurea, dar e... na... usor deranjant.

Ca exemplu, asa filmeaza: http://www.trafictube.ro/bucurestinitati-4/

9. Multmesc de raspuns. Cred ca ma voi orienta catre una pe anul viitor, ori spre un marcus. :)
    Uitatul datei nu cred ca ma afecta prea des daca o voi lua. In fiecare zi circul cu masina.

10. steffan

steffan șofer

11. Filmeaza bine si M2 dar nu la fel de bine ca M3 si M4 + accesorii. :)
    Nu degeaba e diferenta asa mare de pret.

M2

Memorie Micro SDHC Class10 (Micro SDHC sub clasa 10 este incompatibil) până la 32GB

Rezolutii
    HDR 1920 x 1080 @ 30 fps (1080p HDR @30fps)
    WDR 1920 x 1080 @ 30 fps1280 x 720 @ 60 fps
    1280 x 720 @ 30 fps

M4

Memorie Suport Micro doar SDXC/SDHC Class10 (Micro SDHC sub clasa 10 este incompatibil) până la 64GB

Rezolutii
    2560 x 1080 @ 30 fps (21:9 Movie Mode)
    2304 x 1296 @ 30fps (Extreme HD 1296p)
    1920 x 1080 @ 30 fps (HDR 1080p @ 30fps)
    1280 x 720 @ 60 fps

Eu as opta si pentru un M2 cu incredere.

12. Andrelinio

Andrelinio șofer

Singura chestie la Marcus 2 ( care a spus-o un detinator ): Poti salva doar 10 faze. Ar trebui sa scoti / stergi video-urile si dupa .. poti salva din nou 10 faze

P.S: Alti detinatori .. ti-ar putea confirma sau nu chestia asta

13. Asta daca vrei sa postezi fazele interesante. Daca iti cumperi camera doar ca martor in vreun accident, 10 emergency rec sunt arhisuficient. :)

14. bonygy

bonygy șofer

Detin M3 si tot 10 faze de urgenta pot salva, indiferent de dimensiunea cardului. Poate dupa un update de firmware (nu am incercat) s-ar putea salva mai multe. Despre M4, idem... tot 10 bucati, nu stiu despre M5.

15. Ciprian A

Ciprian A șofer

Pe mine nu ma deranjeaza la M1 ca se salveaza doar 10 faze. Pe vremea cand salvam ceva seara le treceam in calculator si la fiecare sfarsit de saptamana formatez cardul din ce am inteles e chestie recomandata de producator. Cand faceam drumuri lungi prin tara cateva zile filmarile salvate le copiam in telefon.

Eu am facut update firmware si tot 10 se pot salva la M1

16. bonygy

bonygy șofer

Deci... Marcus rulz... Mergi cu incredere, chiar si SH. Nu vei regreta.

17. Marius

Marius șofer

Marcus M1 poate salva 15 faze. La versiunile de firmware 1.3 si 1.4. Ce-i drept, n-am facut update la 1.6/1.7 asta. :D

18. Monitor

Monitor șofer

La M2 am card de 64GB.

19. steffan

steffan șofer

Serios? Merge? :D

20. bonygy

bonygy șofer

Da, merge. Am carduri de 64 in M3, Mini 0805 si merg perfect. Nu am incercat inca in Mobius sa vad daca merge.

Share This Page