1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

am nevoie de ajutor

Discussion in 'Accidente' started by Cu.pluta.sunt.dus, 24 November 2012.

1. Am avut un accident acum 1 luna. am fost lovita in spate (eu cu ford fiesta) de un domn care conducea un jeep suzuki .masina domnului avea un BULBAR in fata(lucrul acesta este important).pot sa detaliez accidentul daca este necesar.

Toata povestea asta s-a intamplat intr-un sat(la intrarea pe un pod in forma de y unde noi aveam semnul stop) din judetul Neamt(eu fiind din Cluj).dupa accident s-au intamplat urmatoarele:

-dl care m-a lovit a intors masina si a plecat de la locul accidentului.s-a intors dupa aprox.10 minute(mi-a spus ca s-a speriat:) .

-a incercat sa-mi ofere bani pe motiv ca o sa-i creasca mult valoarea politei de asigurare ;nu am acceptat(nici macar nu puteam evalua cat costa toata treaba asta)

-am mers la postul de politie din satul respectiv;dl politist ne-a spus sa facem amiabila pt ca nu sunt victime si el nu e obligat sa-mi dea dovada. chiar daca sunt din alt judet pot circula cu masina pe baza amiabilei(prima foaie ramanand la mine).mi-a facut copii dupa toate actele de care aveam nevoie pt dosarul de dauna la cluj.

-a 2-a zi am fost singura la asigurari in piatra-neamt(carpatica).inspectorul era in concediu.doamna careia i-am prezentat cazul si i-am aratat actele mi-a spus ca totul este in regula.nu am nevoie de alte acte.sa ma intorc la cluj sa deschid dosarul.cand va veni domnul inspector o sa-l contacteze pe domnul sa-i faca poze la masina.

-am deschis dosarul.toate bune si frumoase ...dar cand au venit pozele din piatra-neamt ...domnul isi schimbase bulbarul cu unul nou.(pot sa detaliez de ce a facut asta)

-concluzie.:nu am poze cu bulbarul care m-a lovit.cum si-a putut dl schimba bulbarul fara nici o hartie de la politie sau de la asigurator.cine e vinovat de toata treaba asta?cei de la service ar putea sa-mi dea un deviz ca au avut masina in lucru?ce mai pot sa fac?macar sa incerc

multumesc

2. zoso

zoso forumist

de ce contează ce bullbar are nenea ăla din moment ce tu ai amiabila în care recunoaşte că el te-a lovit?

3. Thomas

Thomas șofer

@vali , pentru ca la asigurari vor ei sa faca poze cu masinile, loviturile, unghiurile, etc. ca sa vada daca accidentul s-a petrecut exact asa cum declara cei implicati. De aceea, fie ea amiabila sau nu, ei au pretentia sa fie ambii de fata (chiar daca sa zicem ca unul e din Bucuresti, unul din Craiova si accidentul s-a petrecut la Constanta)

P.S. Daca vrei la Politie sa se constate accidentul, politistul nu te poate refuza cu "faceti-va amiabia, ca ma doare cotu' azi"

4. @Thomas: Corect, Politia nu te poate refuza, dar conteaza si ce anume i-a zis politistului doamna/domnisoara (ca a venit doar sa anunte evenimentul, ca doreste sa se ia masuri, ca doreste sa se inteleaga pa cale amiabila cu soferul celalalt, etc.). Oricum, dupa faza cu plecatul de la fata locului as fi anuntat politia si se rezolva altfel problema.

@adriela: Multe se pot intampla in tara aceasta (fac referire la repararea unui autoturism fara dovada de la politie), iar schimbarea unui bullbar se poate face si in curtea casei de un incepator (nu foarte bine, dar se poate). Totusi sunt curios care a fost varianta soferului dupa ce si-a schimbat bullbar-ul, desi in "amiabila" a recunoscut ca te-a lovit?! Singura varianta al care ma pot gandi este instanta de judecata (pe cale civila). Eventual sa iei legatura cu un avocat, sa ii prezinti cazul si sa ceri sfaturi.

Bafta

5. Ce se intampla in cazul in care vinovatul nu vrea sa se prezinte la asigurator? Exista vreo lege care sa-l oblige sa mai vina si la constatarea asiguratorului, dupa ce a fost la politie / a incheiat amiabila si a dat copii dupa toate actele cerute ?

6. Kor

Kor șofer

Amiabila se incheie numai in fata agentului asigurator, nu inainte, deci vinovatul nu se poate sustrage.

Daca nu se ajunge la o intelegere amiabila, deci constatarea a fost facuta de politist, actul incheiat de agentul de politie e suficient. A fost si cazul meu acum 5 ani, cand am avut un accident usor in Suceava, eu locuind in Bucuresti. Din diverse motive (in principal pentru ca nu-mi permiteam sa pierd vremea in Suceava si trebuia sa ma intorc urgent acasa) am cerut un act de constatare de la Politie, stiind ca nu ma pot refuza. Cu actul respectiv si cu declaratia vinovatului si toate copiile in mana, m-am prezentat la asigurator la filiala din Bucuresti. Evident, vinovatul nu putea fi de fata, dar n-a fost nevoie. Constatatea politistului e suficienta.

Asadar, daca ai un accident usor iar celalalt isi recunoaste vina si accepta amiabila, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-i ceri RCA-ul lui in original, pe care il pastrezi la tine pana cand va intalniti amandoi la asigurator. Daca nu accepta amiabila, suni la politie si anunti accidentul. Daca vinovatul vine la politie, e OK, iti poti face reparatiile mai tarziu doar pe constatarea politistului. Daca nu vrea sa vina la Politie, o face pe barba lui. Tu te duci singur la Politie si vezi acolo care sunt pasii urmatori. In principiu politistul iti elibereaza o constatare si, daca ai CASCO, e suficienta constatarea - iti vei face reparatiile pe "regresie" (asiguratorul tau isi va recupera banii de la vinovat ulterior).

Cam asta ar fi, dupa cunostiintele mele. Sper sa nu gresesc.

7. Chris_307

Chris_307 șofer

Trebuie precizat ca daca nu se ajunge la o intelegere amiabila si trece termenul de 48 ore, se suspenda permisul pentru ambii conducatori.

8. Kio

Kio șofer

ca sa ne asiguram ca nu exista oameni care prind informatia gresit, termenul legal in care poti declara accidentul la politie este de 24 de ore. tot ce este peste, e cu suspendare de permis (in afara de situatia in care masina a fost lovita in parcare, caz in care nu se mai aplica treaba cu 24 de ore deloc)

9. pocris

pocris șofer

Daca tot e sa fim exacti:

1. Amiabila se poate incheia oriunde vor cei doi implicati, cateodata chiar si oricind :D! NU esti obligat sa o completezi la asigurator.

2. NU e obligatorie prezenta vinovatului cand pagubitul se duce sa faca constatarea si dosarul de dauna. E recomandata, s-ar putea sa fie solicitata de asigurator, dar nu este obligatorie [testat personal]. Daca nu am chef sau sunt in tranzit, ti-am pus actele in brate si te descurci. Nu cred sa existe lege care sa ma oblige sa ma prezint, vinovat fiind, la sediul unei societati comerciale private :D.

3. Nimeni in toate mintile nu da RCA-ul in original.

4. Incheierea amiabilei este un favor pe care il faci celui vinovat pentru ca il scutesti de amenda sigura +- carnet ridicat! E dobitoc cu gura mare, are RCA dubios, vrei sa il arzi sau nu ai timp in momentul ala? Pa si pu, si te duci la politie in 24 de ore.

10. Kio

Kio șofer

Share This Page