1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Audi A6 1.8 T

Discussion in 'Mașinile noastre' started by CatalinKata, 26 November 2014.

1. CatalinKata

CatalinKata șofer

Salut . Mă numesc Cătălin eu, sunt activ pe TT de ceva timp şi nici până acum nu am reuşit să achiziţionez o cameră, am avut câteva încercări cu un Samsung S3 şi S4 dar nu mi-a plăcut calitatea. Sper ca săptămâna asta să cumpăr una şi să încep să urc filmuleţe :) . M-am gândit să îmi fac şi eu prezenţa de pe acum printre voi. Am aici mai jos un Audi A6 1.8 T din 2002, 170k, 160 CP.

Winter mode:

flaviuf likes this.
  2. Salut :D Nu o vinzi? :))

3. CatalinKata

CatalinKata șofer

Momentan nu o vând, mai vreau să o aranjez puţin, o vopsitorie totală, să-i înlocuiesc amortizoarele sport care sunt pe ea acum cu cele originale deoarece vine zăpada, dimineaţa e cam neconfortabilă :)) plus mici modificări. Te anunţ :)) În orice caz motorul maşinii e complet făcut + i-am montat şi o butelie GPL pentru zile negre :))

4. Vabiss

Vabiss șofer

Ti-am zis si pe clubaudi de bine de ea ;) Doar partea cu GPL nu o pricep insa asteptam clipurile tale, asta e important pe TT

CatalinKata likes this.
  5. zoso

zoso forumist

Mereu am fost curios cum se comportă motorul de 1.8 pe o asemenea mașină. Cum trage?

6. guma_turbo

guma_turbo șofer

Am avut eu un Passat din 2003 cu motor de 1.8T 20v 150 de cai pe benzina. Cred ca e asemanator cu cel de pe A6. Pot spune ca a fost bestial. Nu l-am tinut mult(aproape 1 an) pentru ca ma rupea consumul. Nu prea puteai sa te abtii sa mergi normal. Sau poate ca nu puteam eu ca asta a fost prima masina cu un motor mai serios.

Consumul in oras era de la 11 in sus, iar extern de la 7 mers cu 100km/h.

7. amatoru

amatoru șofer

Am mers eu destul de mult cu A6 1.8T dar cu cutie CVT. Masina nu era "underpowered" dar nici foarte sprintena. Se simtea cilindreea mica la viteze mari sau la greutate mare. Per total destul de echilibrata dar consumul sarea bine de 10 in oras, oricum ai fi condus-o.

8. Daca nu ai vrut sa te desparti de A6 al tau, mi-am luat fratele mai mic. :D

9. CatalinKata

CatalinKata șofer

Trage destul de bine motorul, pentru această caroserie cel perfect este 2.5 TDI dar întreţinerea şi taxele la noi te face să o dai de pomană ;) Treptele 1,2,3 pot spune că te ţine în scaun, + softul care l-am făcut de 30 de cp, este altă senzaţie majoră :)) Acum iarna pe zăpăda, prin oraş mi-a scos un consum pe GPL de 18 fără nici-o exagerare, pe benzină nu am vrut să văd ce-i drept, dar un condus mai sportiv.

@DinTraficCulese Drumuri bune şi fără incidente, cu ocazia asta vreau să ţi-l arăt pe nepot care l-am adoptat cu o săptămână în urmă. Audi A8 L 6.3 W12 benzină, 500 CP, extra full, 2013.

poza de la reprezentanţă

O să revin cu mai multe poze.

10. Asta da bijuterie pe roti. :D :D :D:rolleyes:

11. AugustinTM

AugustinTM șofer

Nu vreau sa fiu rau, dar nu e motorizare de 150 cp, nu de 160 ?
    Deoarece am avut Audi A6 de 1.8T de 180 quattro, iar cealalta varianta era de 150cp.
    Acum revenind la masina in sine. Cum ti se par calutii de pe ea ? E ok pentru ``namila/balena`` ta ? :D
    Am avut pe passat 1.8T de 150 cp si era parca mai jucausa si decat a6-le de 180cp care l-am avut ( quattro ).
    Consum urban de 13-14% ( la audi - cutie tiptronik ). A ta de 150 cp cat iti ia ? ( de curiozitate ).
    Oricum bafta cu ea si iti doresc multi km fara incidente neplacute.
    PS: Are un prieten 1.9tdi pe a6 din 2003. Merge bine, consum bun, dar totusi e prea mica motorizarea pe kg ei :)) 131 cp.

12. CatalinKata

CatalinKata șofer

Eu am 1.8T SEDAN(/limousine) 110kw 150 CP(chiar daca e quattro sedanul are tot 150), tu probabil ai avut 1.8T AVANT Quattro 180CP.
    Initial am cautat 2.7t dar nu am găsit în românia niciuna.
    Daca te urci in ea, iti intrece toate asteptarile chiar daca are ea aproape 2t dar si consumul e pe măsură.
    Pe mine mă suge la 100 de km prin oras cam 13,14,15 depinde cum merg dar am realizat că nu prea influentează mersul, consumă la fel.
    Pe diesel minim 2.5tdi e bun dar taxele si intretinerea te omoară, nici un rs 4.2 biturbo quattro nu e rău :))

13. AugustinTM

AugustinTM șofer

Bine, sa nu trecem la alt nivel gen 4.2 biturbo :))
    Da, eu avant am avut ( break/touring ).
    Puteai sa te duci sa-ti aduci de afara 2.7t.... nu se merita ? Oricum pentru taxe e super ok 1.8t.
    2.5 tdi la diesel e problematic, mai ales cu turbina. Sefumiu` a avut probleme ( bine acum are ultimul a6 3.0tdi quattro :D ), taicamiu` a avut probleme si mai un prieten tot cu 2.5 tdi pe a6. Sincer desi e cam puturos 1.9 tdi 131 cp pe A6, are 420.000 km, luat de la 120.000 din Germania si sa-mi bag picioru` ( ce expresie :)) ) daca a schimbat ceva la motor inafara de consumabile. Deci e mai durabil clasicul 1.9 tdi. Ca 2.0 tdi cod motor BKP de pe urmatorul A6 sti ca numai probleme au cu ele, in special cu injectoarele.

Si mie dupa cum am specificat in comentul anterior, 13-14% imi lua in TM ( tiptronik ).

14. TeoLdinIasi

TeoLdinIasi șofer

Sa va fac (si sa imi fac) putin in ciuda:
    Vecinu' (de asta si mie imi fac in ciuda) are A6 berlina (cred ca modelul asta nou) 3.o TDI, cutie automata si a prins 240 cu ea in Ro.
    Tot vecinu' are si un opel astra (nu stiu ce motorizare) care apare in clipul de aici: http://www.trafictube.ro/traficul-iasi-inceputul-2014/ (astra neagra, min 6:24) Pardon, asta e celalalt vecin. Imi place mai mult cel cu audi :)

15. AugustinTM

AugustinTM șofer

No offense :D 240 ti se pare mult la 3.0 tdi ? Eu am prins pe autostrada in DE 260 cu mitsubishi fto 2.0 ecimulti 24v v6, 245 cp.
    Cu Mondeo meu am mers 220km/h tot in DE, 2.0 tdci ( stock ), doar intretinut bine cu consumabilele la timp si de cea mai buna calitate pt. ea :D
    Cu Focus 1.8 16v 205km/h. Un tovaras de almeu are tot A6 2.7 tdi din 2009 break si a mers 230km/h constant vreo 50 km + ca mai mergea linistit 15-20km/hin plus.
    Doar niste exemple.

16. TeoLdinIasi

TeoLdinIasi șofer

Niste exemple, dar A6-le lui vecinu nu are nu stiu cate valve si nu stiu daca are motor cu cilindri in V. Si a mers asa in Ro, asta ma mira pe mine :)

17. TeoLdinIasi

TeoLdinIasi șofer

Si cel mai mult ma mira Tico lu' mama, care avea 3 barbati in interior + bagaje pt trei barbati si, cu cei 3 cilindri ai sai, poate merge cu 140 :) Si nu se rastoarna :)))

18. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Din cate stiu motoarele VW de 3.xl sunt V6, de 4.xl sunt V8 si de 5.xl sunt V10. La fel din cate stiu sunt cu 4 valve per ciclindru => la 6 cilindri, 24 valve. Oricum asta se poate afla de pe Google. Cat despre "prin Ro", aveti drumuri bune si prin Moldova... dar prin centru si vest or aparut niste autostrazi pe care se poate merge destul de tare :)

19. AugustinTM

AugustinTM șofer

Se poate merge si in Romania pe multe drumuri...

Share This Page