1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Camera G1WH

Discussion in 'Camere Video' started by b19rrx, 12 May 2015.

1. Acum vad ca exista doua camere : una e G1WH si a doua e G1WH T. Care e mai exact diferenta. Din ce am citit pe net ar fi ceva nou la chip set. Aveti vreo idee? Diferente intre cele doua?

LE** Cred ca versiunea cu T e mai noua. Comparatie :

2. b19rrx

b19rrx șofer

Din ce am gasit pe net.

G1WH-T

The latest variant featuring the GeneralPlus GPCV2159 instead of the previous Novatek, although matrix remained unchanged. The camera from the outside looks identical to G1WH. The introduction of the variant "-T" likely heralds the end of production of the G1WH, although it is not yet 100% confirmed.
    With the new processor, there are also new features: parking mode (triggered by G-Sensor during standby) mode, recording time-lapse and option trading video image 180 degrees. The quality of the recordings model G1WH-T vs G1WH is questionable. Our tests show that video from G1WH-T is slightly darker, but overall comparable to that of its predecessor and does not constitute a qualitative abyss, which suggests some users on various forums.

3. bonygy

bonygy șofer

Da, in alte tipuri de camere. Dupa cum am spus, in Camera Sony HDR-CX115 (Handycam), merge fara probleme. In schimb, in cele auto ioc.
    Am incercat toate tipurile de formatare... mai putin FAT16, pe care am de gand sa o testez.
    Desi, banuiesc o eroare de compatibilitate, ca daca ar fi cardurile de vina, nu ar merge deloc, nici macar in PC.
    Dar, chiar si asa, nu ma deranjeaza sa raman la cele de 32 cu care nu am avut niciun fel de problema, indiferent de marca. Aaa... mint... singura problema cu unul a fost ca am calcat din neatentie pe el si si-a dat duhul...

4. Am inteles. Si ce ai recomanda ca un utilizator al camerei.. Crezi ca merita varianta cu "T"? Pretul nu difera foarte mult. 220 lei e cea normala si 230 lei e cea cu T...
    Ma mai documentez si revin cu impresii.

5. b19rrx

b19rrx șofer

@bonygy
    Nu toate camerele auto functioneaza cu carduri mai mari de 32 GB.
    Pana acum ceva timp, o mare parte din smartphone-uri avea ca dimensiune maxima specificata 32GB, insa functionau si cardurile de 64 GB in ele. banuiesc la noroc sau cei de la marketing nu au vorbit cu inginerii lor :)
    Nu recomand folosirea FAT16 in camere auto pentru inregistrare.

@DinTraficCulese
    Nu am folosit varianta T, insa din clipul pe care l-ai pus tu, sincer imi place mai mult cum filmeaza varianta veche, adica G1WH fara T. Parca culorile sunt mai vii, cerul mai albastru :)

6. Si mie imi place mai mult cum filmeaza varianta fara T. De aceea ezit sa iau varianta cu T. Marian, din pacate, nu mai are pe stoc varianta fara T, ci doar cu T. Asa ca voi lua un mobius deocamdata. I-am spus sa ma anunte cand primeste varianta fara T ca o sa iau o bucata.

7. jgyprime

jgyprime șofer

momentan am o mizerie de camera dual (fata-spate) care filmeaza 640 / 480 pe fiecare camera, ambele 1280/480...
    la filmare este slaba rau pe timp de zi si noaptea este 0 barat...
    pot sa o pun la luneta si sa filmeze acolo pana i-o veni rau...

ma incanta ideea sa-mi fac si eu un upgrade la camera...
    dar bugetul alocat este subtirel asa ca nu ma arunc la "vedete" ci o sa cumpar o camera de buget.

vad ca acum Marian are si varianta fara T la vanzare...
    o sa-l contactez si sa vad daca poate livra varianta fara T.

am vazut ca se pot pune si filtre de 37 mm pe camera asta, cu un adaptor de la 34 la 37.
    cu un filtru cpl aparent se imbunatateste filmarea pe timp de zi si dispar reflexiile de pe bord din cauza luminii.
    filtrele se gasesc pe ebay destul de ieftine (probabil calitatea este indoielnica dar la pretul de cativa $ merita incercate).
    adaptorul de la 34 la 37 se gaseste pe ebay la 1 $ iar un filtru cpl incepe de la 3,3 $
    o cheltuiala de 4-5$ pentru un experiment e acceptabil...

LE:
    Se pare ca nu mai e la vanzare modelul asta de camera...

LE 2:
    O sa imi iau inima in dinti si o sa cumpar de pe ebay...
    Revin dupa ce ajunge aparatura la mine :)

Last edited: 15 March 2016
  8. jgyprime

jgyprime șofer

nu stiu din ce cauza imi da cu virgula la editarea postului anterior...

am dat pana la urma comanda de G1WHT si astept sa vina...
    am dat comanda si mi-a fost trimisa din EU deci ar trebui sa scap de taxele vamale.
    cost total 150 de lei (camera + transport + asigurare).
    am deja cardul de 32 gb pregatit :D
    voi reveni dupa testarea initiala...

Last edited: 6 April 2016
  9. jgyprime

jgyprime șofer

mi-a venit camera...
    pot zice ca am facut o alegere foarte buna (cel putin la pretul de 150 de lei inclusiv transport si asigurarea coletului nu cred ca gaseam o camera mai buna calitativ).
    mai jos sunt niste sample-uri (poze ce e drept dar sunt frame-uri capturate cu bsplayer din film:
    bscap0011.jpg bscap0014.jpg bscap0017.jpg bscap0019.jpg
    vreme ploioasa, picura destul de sanatos.

eu ma consider foarte multumit de camera asta...
    camera este G1WHT (posibil sa fie o clona chinezeasca la camera originala chinezeasca dar nu ma intereseaza atat timp cat filmeaza OK).

b19rrx likes this.

Share This Page