1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Din nou accidente

Discussion in 'Accidente' started by icsulescu, 16 June 2011.

1. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Sunt curios cine o sa fie vinovat legal pentru asta: http://www.opiniatimisoarei.ro/copi...erul-care-intrase-pe-interzis-foto/14/11/2016
    - copil care traverseaza neregulamentar
    vs
    - taximetrist pe interzis

Parerea mea e ca vina mare o poarta tatal copilului, ca nu l-a invatat sa se uite in ambele directii cand traverseaza (desi la 5 ani e greu sa ai asemenea pretentii de la copil) si ca nu a mers sa traverseze cu el de mana, daca tot nu e nici o trecere de pietoni sau colt de intersectie la distanta rezonabila. Un copil de 5 ani nu il prea vezi printre masinile parcate nici daca circuli din sensul corect.

2. anukoi

anukoi șofer

@RebounD11 Dupa parerea mea, amandoi.
    Taximetristul: O instanta poate lua in considerare ce a declarat tatal copilului, faptul ca acesta s-a asigurat in directia din care stia ca pot veni masini, iar soferul taxiului, prin incalcarea unei reguli a cauzat accidentul. Daca circula din sensul corect era absolvit de orice vina, dpdv legal, pentru ca e destul de rau sa ai pe constiinta un copil.
    Copilul: Mai exact tatal lui, asa cum ai spus si tu.

3. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Era sa zic o prostie... dar am ajuns la concluzia ca s-ar putea sa ai dreptate.
    Art. 72.
    (4) Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora sau nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.

Era sa uit de partea cu bold.

Si era sa uit tocmai datorita unui raspuns de la Rutiera, cu care nu am prea fost de acord, dar eram multumit ca am stiut la ce sa ma astept, detalii despre ce vorbesc aici.

anukoi likes this.
  4. anukoi

anukoi șofer

@RebounD11 Multumesc pentru articol, il aveam in cap cand am scris mai sus, dar am uitat sa-l mentionez.:(
    De curiozitate, cam ce era sa zici (daca e prostie prea mare, mai bine nu, ca sa nu incalcam reguli)?:D

5. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@anukoi Vroiam sa zic ca pietonii care traverseaza neregulamentar poarta intreaga vina indiferent de cine ii accidenteaza. Prostia ii efectiv ca am uitat de partea cu bold din articol :D

6. jgyprime

jgyprime șofer

Vazusem pe aici un accident intre o masina care circula regulamentar si venea de pe bretea cu cedeaza si o masina care mergea pe contrasens insa pe drumul cu prioritate, a fost culpa comuna si fiecare si-a reparat ligheanul...

Si aici cred ca se va aplica ceva asemanator, tatal copilului e vinovat ca nu si-a acompaniat odrasla pana la masina (la 5 ani copilul nu poate fi judecat pentru nimic) dar si taximetristul care mergea pe contrasens.
    Fiind vorba de un taximetrist, i-as retrage licenta de taximetrie 1 an, doar asa o sa stie si el sensul corect de circulatie si ca nu sunt regii soselelor.

7. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Nu as face asa discriminare.

8. RebounD11

RebounD11 șofer activ

O speta interesanta, si daca se dovedeste ca genereaza o discutie interesanta o voi muta ca topic separat:
    - se da accidentul mortal urmator: http://www.opiniatimisoarei.ro/acci...n-tir-pe-un-bulevard-din-timisoara/14/12/2016
    - se da urmatorul articol si aliniat de lege, am ingrosat partea pe care eu o consider cheie:
    Art. 72. (4) Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora sau nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.
    - se mai da si faptul ca legal TIR-ul nu avea cum sa ajunga la acel supermarket. (la cerere pot sa caut rutele pe care se poate ajunge la acel supermarket si voi da indicatoarele pe care un TIR le vede pana acolo ca sa dovedesc afirmatia asta, dar asta in timp ca e ceva de munca)

Locatia: https://goo.gl/maps/kteirztZX3q

Intrebarea mea: merita pedepsit soferul TIR-ului pentru ucidere din culpa? sau pentru ca si pietonul traversa neregulamentar, mortul poarta intreaga vina?
    Intrebare extra: traversa neregulamentar acel pieton de fapt?

9. BuGabriel

BuGabriel șofer

Q.E.D et Q.E.F. likes this.
  10. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Nu stiu. Mi se pare tembela treaba cu autorizatiile alea. Stiam ca poti primi autorizatie de tonaj pentru intervalul 20:00-7:00. Nu stiam ca se poate si pentru intervalul invers, iar din poze si calendar nu avea cum sa fie intre 20:00 si 7:00 asa de lumina afara.

Ce mai lipseste in traficul din oras sunt TIR-urile, azi la 10 dimineata un autorizat de asta o facut stanga de pe randul din dreapta depasind coloana care astepta la semafor si era sa omoare un taximetrist si pe clientul lui.

11. Nu prea are relevanta faptul daca avea sau nu autorizatie.

12. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Are... vezi ce am pus cu bold mai sus. Din punctul de vedere al femeii, nu mai are nimic relevanta.

In ultima vreme BMW-urile au aparut foarte mult prin presa si pe TT... si nu cred ca au fost vanati. Astazi, un alt sofer de BMW a ranit o mama si pe fiica ei: http://www.tion.ro/o-femeie-si-feti...ui-sofer-care-nu-a-acordat-prioritate/1753836

13. Serios?
    Poate camionul avea autorizatie.
    Poate camionul nu avea autorizatie, dar drumul pe care trebuia sa-l urmeze era inchis.
    Poate e starea de necesitate, poate e cazul fortuit.

Imagineaza-ti ca mergi cu camionul pe un drum unde ai voie.
    Ops, masini parcate si nu incape camionul.
    Lasi camionul in drum si blochezi tot, sau cauti rute alternative?

Daca avea autorizatie e nevinovat?
    Daca nu avea autorizatie e vinovat?
    Deci ce relevanta are faptul ca avea sau nu avea autorizatie?

Relevant cu adevarat e daca conducatorul auto a efectuat manevrele corect si daca femeia s-a asigurat corect, nu daca avea sau nu autorizatie.

Nu te pricepi nici la legislatie rutiera aplicata unor chestii simple, daramite la discutii despre culpa, culpa cu prevedere, fara prevedere, caz fortuit, stare de necesitate, circumstante, etc.
    Daca nu stii nici macar legislatie rutiera, ce rost are sa te bagi intr-o speta unde se combina legislatia rutiera cu penalul si civilul?
    Fara suparare, dar iar te bagi in chestii care te depasesc.
    Accepta-ti conditia si fa lucruri la care te pricepi, nu e nici o rusine, dimpotriva.

Last edited: 20 December 2016
  14. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Poate, poate nu... daca nu avea ce cauta acolo nu poarta parte din vina? Hai sa nu ajungem la scenarii de astea, ca nu e cazul, tirul iesea din parcarea unui supemarket intr-o zona in care nu avea voie si nu avea cum sa intre fara autorizatie. Vorbim despre ce vedem, nu despre scenarii cu drumuri blocate.

Aici sunt de acord cu tine, cu mentiunea ca si faptul ca cineva circula pe unde nu are voie contribuie la accidentul in care e implicat. De exemplu, daca esti baut la volan si te loveste cineva din spate, vei fi scos vinovat, ca nu ai ce cauta pe strada.

Dar ca tot vorbim prin alte locuri de solutii date de politisti, o discutie similara cu ce s-a intamplat aici am deschis eu, iar mie mi-a zis politia ca daca traversez pe la colt de intersectie si ma asigur si din spate ca cineva nu semnalizeaza ca vine pe unde traversez eu eu sunt de vina daca ala ma accidenteaza. Vezi aici: http://www.trafictube.ro/forum/threads/asigurare-la-traversare-cine-e-vinovat.2485/

Nici o suparare, dar ti se pare.

Nu incerc sa il scot pe cel cu TIR-ul vinovat, incerc sa inteleg cum a ajuns TIR-ul acolo. Am si mentionat ca nu stiam de autorizatii de circulatie in afara orelor 20-7, si ca mi se par idioate alea din timpul zilei. Daca nu are autorizatie cred ca are parte din vina si bineinteles daca nu are nici circumstante de a ajunge acolo legal (cum ai spus si tu), altfel sunt complet de acord ca femeia va fi scoasa vinovata.

15. Precum spuneam, de ce te bagi in chestii care te depasesc?
    E una sa nu ai autorizatie dar sa treci pe un drum care e suficient de lat incat sa incapi, deci autorizatia e doar o cerinta a municipalitatii ptr. fluidizarea traficului.
    E altceva sa treci pe un drum ingust daca nu ai autorizatie.
    E cu totul altceva sa nu ai permis.
    E o alta chestie cand esti baut la volan.
    Sunt nuante diferite si exemple diferite.
    Exact ca la treaba cu petitiile si sfaturile juridice de care e vorba intr-un alt post.

Esti beat la volan dar nu faci accident, te alegi cu dosar penal.
    Esti beat la volan si faci accident, dosar penal, agravante, etc.

Esti FARA autorizatie si faci accident din vina ta, dosar penal.
    Esti CU autorizatie si faci accident din vina ta, dosar penal.
    Deci care e relevanta autorizatiei?
    Autorizatia aia nu e chiar atat de relevanta pe cat de relevanta e asigurarea soferului si a femeii.
    Daca nu vrei sa intelegi, insista pe autorizatie fiindca o faci degeaba.

16. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Nu am insistat pe autorizatie... atata intelegi atata comentezi.

17. N-ai insistat :)

O seara faina!

18. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Primul citat e din tine... asta-i tare. Imi spui ca eu am insistat pe ceva si te citezi pe tine? :))))

19. Da, ca sa aiba cursivitate totul.
    Era culmea sa citez doar ce spui tu, si anume "Are... vezi ce am pus cu bold mai sus."
    Ar fi ramas doar o propozitie fara context.
    Totodata reiese ca tu ai insistat, indiferent sub ce forma ti-am explicat eu.

20. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Boss, ca are relevanta e una, ca insist eu cu ea e alta. Mai au relevanta si alte chestii, culmea chiar enumerate de tine, ca sa vezi ca poti fii si on-topic pana la urma. De la o consideratie de a mea ca ceva are relevanta cand tu consideri ca nu are pana la a imi spune ca eu insist cu aia e un pic cale lunga.

Share This Page