1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

DIY: Cum sa fixezi mai bine quick-mount-ul de ventuza

Discussion in 'Seria Vico Marcus: 1 / 3 / 4 / Dual 5' started by Marius, 19 March 2015.

1. Marius

Marius șofer

Nu stiu cati s-au confruntat cu problema asta, insa pe mine ma enerveaza la culme cand se misca quick-mount-ul la montarea camerei in el, pentru ca trebuie sa stai sa potrivesti mereu camera... Si pentru cineva care nu o lasa permanent in masina, sa faci asta de 2-3 ori pe zi e cam frustrant.

Fie sunt un pic ghinionist si am nimerit un suport un pic mai slab la quick-mount (problema nu apare si la prinderea aceea simpla, cu clema), fie asa le-a facut producatorul. Cert e ca se misca mult prea usor quick-mount-ul, chiar si cand piulita este stransa la maxim maximorum.

Asa ca am improvizat o solutie simpla, un pic barbara, insa care nu ia mai mult de 5 minute.

Pentru asta avem nevoie de un smirghel abraziv (nu foarte fin si nici foarte abraziv) si o bucata mica de cauciuc (eu am folosit o bucatica dintr-o bratara veche de silicon).

Cu smirghelul frecam un pic bila din capatul quick-mount-ului, pana obtinem o suprafata rugoasa (vezi poza)

Apoi bucata de cauciuc o aplicam pe fundul suportului cu ventuza (grea explicatia, vezi poza)

Cauciucul asta are rolul de a 'impinge' bila spre exterior, realizandu-se o prindere mai buna in momentul in care strangeti piulita pe filet.

Testata treaba, suportul nu se mai misca asa usor cand montez/demontez camera. Sper sa fie de folos.

2. Si eu am avut problema asta cand aveam Marcusul. Dar nu imi lua mult pana potriveam iar camera sa "bata" drept. :)

3. bonygy

bonygy șofer

La fel face si la mine. Eu as aborda o solutie si mai barbara. In acelasi mod am procedat si cu un suport de Prestigio RR520 si nu imi pare rau.
    Presupune modificarea ireversibila a suportului. In caz de esec... sa existe preventiv alaturi unul de rezerva.

La suportul clasic, se stie ca si bila si "nuca" sunt metalice, iar odata stransa bine cheita, daca se trage de el se pot rupe partile din plastic, dar tija cu bila nu se mai misca.

4. flbogdan

flbogdan șofer

Eu am infasurat capatana aia cu banda izolatoare si sta fix acolo.. ce-i drept nu o pot roti sa filmez lateral dar nici nu am nevoie. :)

5. Calin_TM

Calin_TM șofer

Bun review.
    Uite exact din cauza asta nu-mi cumpar eu Marcus4, producatorii nu s-au gandit si la treaba asta cu prinderea FIXA pe parbriz.
    Bineinteles or sa zica unii "Pai ai prinderea aceea cu banda 3M"... da bun, dar prinderea aia nu e usor de scos si pus la loc in parbriz, ceea ce devine enervant.
    Cum a spus si colegul care a deschis acest thread, daca scoti camera din parbriz de 2-3 ori pe zi, te saturi sa o tot scoti.
    Ideea colegului cu holsurubul sa dai gaura and so on... e buna, dar daca strici e belea :)
    Asa rau imi pare, ca as fi dorit sa cumpar Marcus4 pentru calitatea imaginii pe zi si noapte, dar aceasta prindere in parbriz efectiv ma termina psihic, acest quickmount e gandit foarte prost.
    Nu stiu la ce dracu se gandesc acesti producatori, ca nu fac si ei un produs bun de prima data.
    Fac o camera buna, filmeaza fff bine si ii pun un kkt de quickmount in parbriz de nu-ti vine sa crezi...

Eu momentan am un Hero4 Silver, prinderea in parbriz o am modificata dupa turorialul unui coleg de pe forum, care a taiat din prinderea de plastic dur in asa fel incat sa poti sa scoti si sa bagi gopro foarte usor in parbriz, prinderea pe parbriz facandu-se cu acel adeziv 3M.
    Downsideul la hero4 silver este ca indiferent de rezolutia de 1080p (30fps, 60fps), tot 4h 21min filmeaza pe 64gb, m-am tzapit cand am luat-o.
    Acum cred ca o sa fac un downgrade la hero3+ silver, acesta filmeaza 9h la 1080p 30fps pe 64gb.

M-a mai atras si BLACKVUE DR600GW, care la fel are o prindere fff usoara in parbriz, filmeaza la 1080p 30fps, pe un card de 64gb ar incape 13h 20min

Nu stiu... sunt in dilema rau de tot..

Oricum, bun post, buna idee la acest quickmount.
    Si mai buna ideea colegului cu holsurubul.

Share This Page