1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Drumuri frumoase si trasee turistice in Romania

Discussion in 'Discuții generale' started by catalin, 16 February 2012.

1. BlogDeProst

BlogDeProst șofer

2. GeluCJ

GeluCJ șofer

Reply To: Drumuri frumoase si trasee turistice in Romania

@stai-acolo Fain. Deci Grecia ... via Macedonia? :) Au astia in MK niste peisaje montane superbe. Merita sa te dai pe-acolo :) Grecia la fel, daca n-ai vreo rezerva fata de drumurile inguste de munte, bine virajate si cu parapeti uneori ... cam lipsa :)

3. stai-acolo

stai-acolo șofer

Pai e cel mai scurt prin Macedonia. Undeva sub 10 ore drumul, cu opriri cu tot, mers lejer, aprox 850 km. Drumuri acceptabile, desi la un moment dat pe autostrada trebuie sa mergi pe b2 ca sa nu-ti sara basca din cap.
    Da, peisajele din Macedonia foarte frumoase, in clip nu se observa, dar pe langa drum e hăul + raul Vardar. In schimb, merita sa tii in tine prin Macedonia, veceurile is mai groaznice ca-n Bulgaria... daca asa ceva e posibil :D

4. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@GeluCj: Drumuri virajate, inguste de munte, fara parapeti.... imi faci pofta sa merg pe acolo :)

5. GeluCJ

GeluCJ șofer

6. GeluCJ

GeluCJ șofer

7. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@GeluCJ: l-am vazut cand l-ai postat, frumos drum.

O sa incerc sa postez ceva similar de prin tari si mai exotice ca am vazut ca este de material si aici :)

8. GeluCJ

GeluCJ șofer

@RebounD11 Merci pentru vizionare :) Pe asta cred ca nu l-ai vazut, ca nu l-am postat pe TT (se vorbea de o anumita autocenzura la un moment dat ;) ):
    http://www.youtube.com/watch?v=bsTOtxdYJzU

9. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Nu e un drum turistic, si nici nu pot zice ca e frumos, dar pe noapte cu fulgere si cu putina ploaie si cu putina furtuna a fost interesant. Camera avea WDR activat asa ca va fi cu mai mult zgomot ca de obicei (era noua atunci, nu stiam ce poate si incercam diverse). Fulgeresle sunt interesante si melodia relaxanta:

http://www.youtube.com/watch?v=nqpEHy9yc6Q

Pentru detalii intrati pe YouTube :)

10. GeluCJ

GeluCJ șofer

@RebounD11 Destul de simplu de circulat prin Deva, daca o tii tot inainte pe Zarandului, Decebal, sau 22 Decembrie :) Ce mai e nou pe-acolo?

11. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@GeluCJ: Depinde de cand nu ai mai fost...

Fantana arteziana din centru - Piata Victoriei (de la Casa de Cultura pana la Statuia lui Decebal - sau "la cal" cum se spune) e relativ noua, si da un spectacol de apa, lumina si sunet in fiecare seara daca nu ma insel.

Multe sensuri giratorii si, cum am aflat inclusiv in clip, in wekend e inchis centrul (intre piata Victoriei si piata Unirii) pentru masini, si e doar acces pietonal pana la parc. Cetatea si Parcul sunt in renovare perpetua, Aqua Park-ul, cat de fain si cat succes a avut o sa se inchida ca nu a respectat ceva norme. Daca vrei sa stii despre o anumita zona a Devei pot fi mai exact :)

P.S.: Zarandului e fosta centura (dinainte de a face autostrada) si acum au scazut limita de viteza de la 70 la 50 ... stau destul de des cu radarul sa ii prinda (inca) pe cei care scapa mai greu de reflexe si nu se uita pe stalpi.

12. Reply To: Drumuri frumoase si trasee turistice in Romania

Sa-i *** cu limitele lor si cu noile semafoare.
    Cand mai ajungi prin deva, daca ai rabdare, filmeaza cozile care se fac pe DN de cand au dat drumul la semafoare (de parca treceau multi pietoni pe acolo). Si asta tocmai acum cand s-a mai rarit traficul datorita autostrazii. In oras, in unele zone e la fel. Era mult mai lejer traficul cand erau doar treceri simple.

13. stai-acolo

stai-acolo șofer

@GeluCJ mancare buna undeva vis-a-vis de hotelul Sarmis :D

14. GeluCJ

GeluCJ șofer

@RebounD11 A trecut putin timp. Sa fie cam un an, un an si jumatate. Sensurile giratorii mi le amintesc bine, la fel ca si scuarurile alea triunghiulare (cam ciudat suna) :) Sigur isi aminteste si unul dintre ele de un pneu care l-a incalecat putin, asa pentru controlul traiectoriei (fail) :)
    Nu cunosc Deva in detaliu, mai mult traversarea in ambele sensuri (spre Lugoj, respectiv Cluj), putin din Centru, cateva artere mai mari, Sala Sporturilor etc.

@stai-acolo De Casa Rustica spui? Acolo unde cand vii si tu o data in Deva nu gasesti locuri libere? :D La Sarmis am stat ultima data si tot acolo am servit masa (fara cratima :) ) in restaurantul acela post-comunist, pentru ca dincolo era full totul :)

15. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@GeluCJ, @stai-acolo: de la Casa Rustica (da ala e) se poate comanda orice la domiciliu si e la fel de buna ca in restaurant. Ultima data aveau pagina de net si numerele de telefon pe usa... daca veniti vara e si terasa, imposibil sa nu gasesti loc. :)

16. GeluCJ

GeluCJ șofer

@RebounD11 Merci de info. O retin pentru data viitoare. Din pacate, atunci nu mai era vara :(

17. Reply To: Drumuri frumoase si trasee turistice in Romania

Primul clip din scurtul meu concediu prin Romania. :)
    Vor mai urma si altele, dar pana atunci ...

http://youtu.be/WhgOwziUuSc

In acest clip este prezentat Defileul Dambovicioarei. Eu am mers numai pana la Pestera Dambovicioarei, desi drumul neasfaltat continua printre stanci. :)

18. Reply To: Drumuri frumoase si trasee turistice in Romania

Al doilea clip. :)
    Drumul prezentat in filmulet este cel care duce la Babele/Sfinx ... si inapoi.

http://youtu.be/Ab3w6QPRH40

19. Reply To: Drumuri frumoase si trasee turistice in Romania

Revin cu un ultim clip din concediul care s-a terminat.. din pacate. :D :D

http://youtu.be/9wrBZ54XKMk

20. alxx93

alxx93 șofer

Cabana Prislop - Borsa, MM. 25 km de vis, dar un drum de cosmar. Plin de gropi. Nu stii cum sa le ocolesti ca sa nu dai de suratele lor. In caz de ploaie, NU.

http://www.youtube.com/watch?v=BVL2k8PG ... e=embedded

Cred ca mergea pus si la "starea drumurilor". DN18 de la Iacobeni la Borsa e dezastru.

Share This Page