1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Fixare Samsung HMX-U10

Discussion in 'Camere Video' started by bonygy, 15 May 2012.

1. bonygy

bonygy șofer

Am incercat o improvizatie pentru a putea fixa mai eficient camera video Samsung HMX-U10 in parbriz. Nu este ceva prea estetic, ma mai gandesc ce sa ii fac pentru a-l adapta mai bine.

Am reusit sa elimin o mare parte din vibratiile nedorite.

Astept idei de imbunatatire.

Multumesc.

2. Kdi

Kdi șofer

stii ce nu inteleg eu...poate nu stiu..dar de ce nu folosesti un suport din ala mic de la f64? e prea scurt? adica nu vad de ce nu ai putea sa gasesti o pozitie in care sa fixezi camera folosindu-te doar de suportul ala scurt

3. epuru

epuru șofer

Pune o poza sa vedem cum arata ansamblul montat pe bord si parbriz.

4. bonygy

bonygy șofer

@Kdi: Am incercat, acel suport e prea scurt, se poate fixa camera, dar nu o pot orienta, nu as putea filma decat ciorile in zbor.

In schimb, daca folosesc doar un suport in parbriz, cu ventuza, camera fiind un pic mai grea decat cele dedicate filmarilor auto, va trepida si imaginea va fi tremurata.

@epuru: Am sa pun poza, dar deocamdata va trebui sa mai asteptam putin, ca masina e in service, dureaza cateva zile. Imi pare rau ca nu m-am gandit sa o fac la momentul montarii. Poate am sa ma folosesc de masina altcuiva pentru a prezenta.

5. daniel

daniel șofer

6. bonygy

bonygy șofer

Da, mi se par interesante.

O intrebare, referitoare la suportul de bord. Este fixat cumva cu ceva in bord, sau doar pus pe o chestie "antialunecare"?

Ma gandesc ca daca nu are o modalitate de fixare ferma pe bord (surub/adeziv/etc) si sta numai asa, prin efectul gravitatiei si a cauciucului care nu ii permite sa plece de pe bord, oricat de lin si uniform ai merge, la vibratiile si socurile dintr-o masina in rulare, camera aceea va genera niste imagini destul de ???

In alta ordine de idei, cum se pot posta poze aici? Video am inteles, dar poze?

7. pocris

pocris șofer

@bonygy - merge cu suportul de la f64, doar ca vei filma rasturnat. Suportul si camera le fixezi undeva in spatele oglinzii retrovizoare.

8. bonygy

bonygy șofer

Si ce am rezolvat daca filmez rasturnat? Stiu, voi edita si voi repune imaginea in pozitia normala... Se merita oare efortul?

9. daniel

daniel șofer

e un gecko de la rompetrol care sta pe bord.ultimele mele filmari sunt cu el facute

10. pocris

pocris șofer

Efortul nu e mare, ca nu editezi ore intregi, dar pana la urma ti se ia de intors!

11. bonygy

bonygy șofer

@daniel: Uite, am gasit acest filmulet, nu-mi apartine...

Ma intreb, ca oricum am observat ca suportul cu ventuza nu sta "teapan" pe acel gecko. Cum va fi imaginea in miscare? Imi imaginez valuri-valuri.

Am dreptate?

12. Ameriknu

Ameriknu șofer

Asteapta raspuns de la cel care a creat acest clip. E Carco de la noi.

Parca fixase camera sa stea teapana in parbriz.

13. daniel

daniel șofer

@bonygy in picioare face valuri,daca ai suport gat de gasca,dar daca ai un suport ca cel pe care il am eu(dintr-o bucata)nu face valuri

14. bonygy

bonygy șofer

Multumesc de idee, am sa incerc si asta.

In alta ordine de idei, stie cineva ce reprezinta discul acela "3M"?

15. pocris

pocris șofer

E un disc facut special pentru a prinde ventuza pe suprafete neregulate. Pe o parte are un "buretel" adeziv care sa se muleze cat mai bine pe suprafata dorita, iar cealalta este lucioasa ca sa prinda ventuza cat mai bine!

16. bonygy

bonygy șofer

Si acest disc facut special unde se gaseste? E scump?

17. jeanbart

jeanbart șofer

Il poti confectiona si tu dintr-un disc de plexiglas si folie sau pastile adezive gen "super fix removable" produse de Moment sau Bison, de prin Praktiker sau Bricostore. O pastila de 2x4 cm tine aproape 2 kg, zic ei.

18. Kdi

Kdi șofer

acum sincer...sa nu stai sa intorci imaginea..cand e simplu doar o bagi in iwisoft free video converter unde din 2 butoane ai intors-o la fix apoi iei bucatelele le salvezi si pe urma incepe editarea propriu zisa...si mie mi s-a parut complicat...eu am suport din ala scurt si bag un http://www.letsgodigital.org/images/art ... ix_l16.jpg si recunosc..mi-a cazut de la condens de nenumarate ori merge in continuare dar nu ma multumeste pe mine...

19. bonygy

bonygy șofer

Pana la urma, am decis sa modific proiectul din primul video, astfel ca am recurs la fixarea ambelor ventuze in parbriz.

Initial, sistemul era prea mare, ventuza din parbriz aluneca din cauza vibratiilor, astfel ca, pana la urma, s-a dovedit a nu fi o idee prea buna, asa ca m-am gandit la asta.

Am observat ca fixarea este destul de ferma si sunt multumit. Astfel, obiectivul camerei sta la o distanta de 2-3 milimetri de parbriz, eliminand posibilitatea de a focaliza mustele moarte sau mizeria din parbriz.

Voi posta un nou film in trafic (cand il voi face) cu acest sistem.

Deocamdata, postez sistemul, sper sa se poata intelege..

20. deja ma pregateam sa iti zic ca un sistem de prindere prea complicat, cu prea multe brate, vibreaza. Dar apoi am vazut ca are 2 ventuze. Daca e totul strans cum trebuie nu are cum sa vibreze. Super.

Share This Page