1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ghid video de procesare a filmelor

Discussion in 'Camere Video' started by zoso, 18 May 2012.

1. Bugghy

Bugghy șofer

@un_terorist:

Incearca PD8, mie nu mi-a dat crashuri din minut in minut ca PD9 (10 n-am incercat). Si n-am vreo tigaie de pc sa nu mearga PD9...

2. un_terorist

un_terorist șofer

nu stiu daca merge bine pe w7 (original ba )

Am actualizat PD10 la ultima versiune de pe sait-ul Cyberlink (da, merge actualizat) si vad ca ruleaza mai bine.

3. zoso

zoso forumist

sony vegas movie studio hd platinum

mult mai rapid decât power director

4. un_terorist

un_terorist șofer

Premiere cs5.5 ruleaza oke pe W7 ?nu prea am incredere in astia de la Adobe dupa ce au facut cu ultimul kkt de update la Flash

5. Anonymous

Anonymous Guest

Eu folosesc si After Effects si Premiere si Photoshop pe W7 si merge perfect. Nu vad de ce n-ar merge.

Este si CS6..dar nu-mi place ca nu mai este "rola" aia cu care dai frame cu frame.

6. un_terorist

un_terorist șofer

vad ca si-a revenit PD10 dupa update, ruleaza mult mai bine.

Referitor la el, ce setare utilizati dupa editarea video ? ma refer la formatul video

7. wargasm

wargasm șofer

Pentru cei care lucreaza cu Videopad, cum setezi textul, sa-l pot pozitiona oriunde vreau? N-am resuit asta, mi l-a pus default jos, ca in cazul subtitrarilor.

8. icsulescu

icsulescu șofer

@un_terorist eu export in MPEG-2 -> BD 1440 x1080, Romania (PAL)

Crop:

9. un_terorist

un_terorist șofer

10. icsulescu

icsulescu șofer

Fixezi cursorul pe cadrul unde este imaginea pe care vrei sa faci crop-ul-> click dreapta-> selectezi Freeze Frame-> se creeaza Snapshot-ul->se elimina efectul sepia si textul-> se selecteaza Edit->Magic Tools->Magic Motion si se selecteaza din multitudinea de miscari sau se defineste una asa cum se vede in clip, unde se pot stabili coordonatele miscarii.

Si rezultatul:

Spor

11. un_terorist

un_terorist șofer

Multumesc mult, la capitolul asta ma chinui de cateva zile.

12. icsulescu

icsulescu șofer

@un_terorist in legatura cu: http://www.trafictube.ro/tupeu-5/commen ... ent-112648 iata o cale sa obtii ceea ce e prezent in clip:

Prima data iti alegi o imagine cu sageata care sa fie de tip *.png. Exemplu: http://goo.gl/I0yHt

Selectezi zona pe care vrei s-o aplici (zona in care vrei ca sageata sa urmareasca obiectul) .

Click Modify, iar in PIP Designer selectezi tab-ul Add/Edit motion for the PIP effect. Poti alege din ce e predefinit sau poti crea tu miscarea.

Ai mai jos un exemplu aleator de cum faci sa se miste sageata. In cazul tau aplici miscarea ca sa-ti urmareasca obiectul pe care-l doresti (masina, pieton, indicator)

Poti sa pui cat de multe puncte intermediare doresti (romburile alea mici) ca miscarea sa urmareasca fidel obiectul.

P.S. Sageata aia se poate si roti. Ai undeva in stanga jos Rotation settings

Ma gasesti si aici: http://www.trafictube.ro/live-chat/

Poti sa ma intrebi direct. Ce nu stiu descoperim impreuna

13. un_terorist

un_terorist șofer

14. tictac

tictac șofer

Multumesc ics si un_terorist pentru informatiile utile. Deja aplic ce mi-ati aratat si umplu clipurile cu sageti animate

15. AGENTUL

AGENTUL șofer

cu ce program filmez si eu sa postez anumite procese de editare cu PD9,adica sa arate ca la @ics ?

16. un_terorist

un_terorist șofer

17. icsulescu

icsulescu șofer

18. Anonymous

Anonymous Guest

La cererea lui @un_terorist, pun "making of"-ul noului intro din filmuletele mele:

>1080p<

19. tictac

tictac șofer

Cum pot pune in PD9 mai multe track-uri de efecte? Momentan stiu sa pun 1 efect pe banda respectiva + 1 efect suprapus pe clip. Daca doresc un al treilea e posibil? Multumesc.

20. Tommy

Tommy șofer

Nu cunosc PD9, insa, trebuie sa poti adauga inca un layer de efecte.

Daca timeline-ul este la fel ca in majoritatea altor editoare, right click pe unul din layerele de efecte curente, "Add another" sau similar.

Share This Page