1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ghid video de procesare a filmelor

Discussion in 'Camere Video' started by zoso, 18 May 2012.

1. icsulescu

icsulescu șofer

@tictac suprapui peste track-ul videoului toate efectele pe care le doresti. O sa ai mai multe efecte peste track-ul video si ca sa le poti edita dai click in bara de deasupra pe <<<Effect>>> si selectezi efectul caruia vrei sa-i aplici anumite modificari. (cu keyframe faci modificari doar pe portiuni ale clipului)

Eu am adaugat efecte aleator doar ca sa arat modul in care se poate face. Setarea si alegerea lor e la latitudinea ta.

L.E. Ca sa aplici efectul mai usor doar pe o anumita bucata din clip, split-ui clipul inainte.

2. tictac

tictac șofer

super, nu m-am gandit sa suprapun! merci X!

3. icsulescu

icsulescu șofer

Cum realizezi efectul de oglinda in PD9

Prima data prelucrezi filmarea realizata cu camera spate impreuna cu imaginea oglinzii:

http://www.youtube.com/watch?v=_vGkSz-nb_Y

Clipul obtinut se importa din nou si se sincronizeaza cu filmarea realizata cu camera fata, se selecteaza Modify, se intoarce imaginea in oglinda (Enable flip object->Left to right), se aplica Chroma (Apply Chroma key->intensity level-atat cat e necesar sa nu mai fie vizibila culoarea aleasa pt chroma):

http://www.youtube.com/watch?v=NyhbLRtzt5I

Watermark-ul se poate aplica din aceasta faza

http://www.youtube.com/watch?v=fBXH4YQh3rs

Ceea ce se obtine se importa si i se pot apleca efecte, se poate face crop dinamic, i se adauga intro, outro, text, etc. (ca si cum ar fi clipul doar cu camera fata) si va rezulta clipul final

Important: Pentru efectul "oglinda" nu uitati sa bifati la clipul cu imaginea spate si in Modify-> Enable flip object->Left to right (eu mereu uit )

Clipurile intermediare le produc in format MPEG-2 BD 1440x1080, iar clipul final, cel ce va fi publicat in MPEG-2 (HDV) 720p

Pentru oglinda folosesc asta: http://i.imgur.com/JD5J1.png (multumesc Iulian)
    care cu chroma arata asa: http://i.imgur.com/uoQNV.png Culoarea chroma o alegeti in functie de culorile mediului inconjurator

Ce rezulta am aratat si mai sus:

http://www.youtube.com/watch?v=ZBKkhVAsMBY

4. Lorand

Lorand șofer

Intrebare la cei cu GoPro: Aveti spot meter-u activ sau dezactivat? Azi am incercat o filmare cu el dezactivat si nu mi se pare ca a iesit ce trebuia... Cel mai probabil de la foarte multa luminozitate.

5. Tommy

Tommy șofer

Eu il tin pe off mereu. Nu am avut nici un fel de probleme.

6. Bun bun, dar un link de dowload pt magnificul program.....?

7. vulpea

vulpea șofer

@Lorand, spot metering e o chestie foarte delicata, iti va face expunerea pentru o portiune foarte mica. Teoretic, daca indrepti punctul de evaluare catre ceva intunecat, toate celelalte chestii o sa iti iasa arse. Cel mai bine e sa il lasi pe off (probabil are un matrix mode by default sau ceva). In cazul in care ies prea intunecate, poate exista compensarea expunerii pe undeva prin setari (sau o poti face din postpocesare). Succes!

8. icsulescu

icsulescu șofer

9. Merci, mare domn.

PS ICS: stii ca am vb de camera mea de vedea in ceata?! Mno, am reglat lentila manual si acum vede CEAS !!!!

Merci man

10. icsulescu

icsulescu șofer

@Baiatu_cu_Loganu ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor, spor.

11. suhaib_DE

suhaib_DE șofer

salutare domnu ics....

intrebarea mea e cum pot sa pun in filmare zoom pe un obiect si sageti,,,folosesc videopad editor de la NCH si cateodata cyber link power editor,si nu gasesc nici cum optiunile astea...mersi

12. icsulescu

icsulescu șofer

13. @ics DA domnule e tare programelul ! (iWisoft Free Video Converter) , nu este numai un simplu convertor , face editare foarte rapida , o multime de functii... ce mai , ...este foarte bun! si nu imi vine sa cred ce bine codeaza hd. bun si tutorialul .

la prima "strigare" esti tentat sa treci repede prin program , si esentialul se pierde undeva pe drum.

poate concura cu alte softuri comerciale fara probleme , superb este si faptul ce este free .

14. melcul

melcul șofer

Salut,

Am si eu o problema cu premiere-ul.

Am un clip mai mare cu un track audio. Cu "cut tool" fac diverse taieturi in clip (si implicit si in audio) le tai/modific dar la final ma trezesc cu un delay imens sunet/imagine.

Orice idee este bine venita....

15. Discordless

Discordless șofer

Sunt linkuite (sau le dai unlink inainte)? Daca ai modificari de viteza (time remap sau altceva) e normal sa se decaleze. Daca vrei sa faci dinastea (cu viteza mai mare sau mai mica) fa-le nest inainte sa pui efectele.

16. melcul

melcul șofer

Salut,

Am modificari de viteza (FF pe diverse portiuni). O sa ma joc si cu nest ...

P.S: incepator, dar ma tratez

17. Discordless

Discordless șofer

Cand modifici viteza o face doar pe partea video (si asta se vede in timeline unde-ti arata cu linii/cifre albastre ca exista decalaj.

Daca le tai pur si simplu ele ar trebui sa ramana linkuite. Daca folosesti speed normal (click dreapta > Speed/Duration) se fac modificari pe ambele trackuri (si audio si video). Daca-l faci altfel (time remapping) atunci se modifica doar video.

Recomand sa folosesti cea mai simpla metoda (speed/duration) si sa folosesti "maintain audio pitch".

18. Nae

Nae șofer

Am descoperit si eu apa calda: pentru cei ale caror editoare pot folosi accelerare GPU, folositi-o!

Am facut un experiment in Sony Movie Studio: am randat un clip de 3:20 in mp4 1080p.

Cu CPU i5-2400 (bunicel) a durat 11:24. Cu GPU HD5670 (mediocra) a durat 5:10.

Concluzia cred ca este evidenta.

19. un_terorist

un_terorist șofer

20. Nazgul

Nazgul șofer

Salut

Cum se poate pune sageata sau cerc in vegas stie cineva?

Cu viteza clipului am rezolvat-o .

Share This Page