1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

GoPro HD Hero3

Discussion in 'Camere Video' started by zoso, 17 October 2012.

1. Nae

Nae șofer

2. salutare!

Vreau sa imi iau un GoPro hero 3 Silver. Ce configuratie imi trebuie la comp sa editez filmele?

Acum am un "batranel" AMD Athlon 64x2 dual core 3800+ , 2000 Ghz, 2 gb RAM si o placa video GeForce 6200 Turbo Cache...

Astept sfaturi! Ms anticipat!

3. faur

faur șofer

Mi-am comandat un black edition... sper sa merite banii...

Ideea e ca ma gandeam la un LCD ca addon si voiam sa intreb aici...aire cineva asa ceva? se merita?

Multumesc anticipat,

Faur

4. zoso

zoso forumist

nu prea il vei folosi. eu mi-am luat unul pentru filmări de casă, nu din bord.

5. faur

faur șofer

OK, am inteles, multumesc mult de raspuns...oricum, am inteles ca se conecteaza cu iphone-ul si vezi ceea ce filmezi pe telefon....

Multumesc inca o data,

Faur

6. Discordless

Discordless șofer

LCD-ul se conecteaza la camera. Aia de se conecteaza la smartphone e wi-fi backpack (nu se conecteaza dar face stream).

7. Tommy

Tommy șofer

Si nu le poti folosi simultan. Fie LCD, fie Wi-Fi, fie bateria suplimentara.

8. Bugghy

Bugghy șofer

Pai Hero3 nu are wi-fi integrat? La ce mai foloseste bacpac-ul de wi-fi? Se poate viziona pe smartphone fara bacpac, folosind aplicatiile dedicate.

9. faur

faur șofer

>>Bugghy Asa stiam si eu, de aceea am zis ca LCD-ul e cumva...in plus...

10. Discordless

Discordless șofer

LCD-ul nu are latenta (infima dar prezenta) transmisiei pe mobil

11. xyz

xyz șofer

Reply To: GoPro HD Hero3

salut!

ce autonomie va ofera bateria standard (hero3, silver)? voua, nu ce scrie prin brosuri (pe care oricum nu am gasit asemenea info)

cu WiFi oprit

1) tocmai scoasa de la incarcat;
    2) dupa un standby de 1 zi, sa zicem!
    3) cum o fi :)

12. Reply To: GoPro HD Hero3

@xyz
    Eu am un GoPro Hero3 White Edition
    Autonomia bateriei in filmare = 2h 21min
    In stand-by n-am incercat si nici nu cred ca o s-o incerc vreodata, o folosesc cat timp inregistrez, aia e ce ma intereseaza.

Acum sa vad daca pot sa aflu de la colegii de pe forum, detalii mai noi despre GoPro Hero3.

Prima ciudatenie :)
    Ce nu inteleg eu la camera asta este ca in functie de modurile de filmare - rezolutie pe care o aleg, inregistreaza diferit ca timp.
    La 960p 30fps = 17,05 min
    La 720p 60fps = 21 min
    La 720p 30fps = 28 min

Inca o chestie ce nu o inteleg este de ce la fiecare 1,95 GB incepe o noua salvare pe microSD.
    Asadar daca ma plimb prin oras mai mult decat timpii ce i-am enumerat mai sus, filmeaza pana la acei timpi si incepe o noua inregistrare(salvare pe card), asta se intampla la fiecare 1,95 GB.

De ce intreb de "problema" asta, este ca daca vrei sa pleci la drum mai lung de vreo cateva ore, o sa ma trezesc cu o gramada de salvari, din 2 in 2 GB :) ... si ... nu inteleg de ce la fiecare 1,95 GB incepe o noua salvare pe microSD.

Normal, cardul fiind FAT32, inteleg ca nu poate stoca fisiere mai mari de 4GB, asadar ma asteptam ca macar la 4 GB sa inceapa o noua salvare pe microSD.
    Si ca sa si specific ce tip de card am in camera, este un Kingmax 32GB clasa 10.

Daca este cineva care are vreo explicatie sau s-o mai fi lovit de aceleasi lucruri cu care eu ma confrunt, as aprecia un raspuns.

O zi faina.
    Ceau.

13. Reply To: GoPro HD Hero3

Si ca sa imi raspund singur :))))

Dupa un search pe site la cei de la GoPro am aflat cu stupoare ca ei se gandesc la noi inainte sa ne intrebe daca vrem sau nu ceva.

Si anume ... ce spuneam si mai sus cu filmarile sa fie segmentate la 1,99 GB ... ei bine, cei de la GoPro gandesc in viitor.

Informatia ce am gasit-o pe site la ei :
    >>>HERO3 File Chaptering Informatio<<<
    >>>When taking a video recording, the camera will automatically segment into a new file chapter once it has reached approximately 3.78 GB (Black Edition) or 1.99 GB (Silver/White Editions) in size. When put together with editing software these files will play seamlessly as if they were never chaptered. When played back from the camera directly they will also play through as one continuation.

When the camera has the Looping video feature enabled, the files will chapter at 1-minute intervals when Looping is set to 5-minutes, and files will chapter at 15-minutes when Looping is set to any of the other intervals.

This chaptering is intentional and there is no way to keep the camera from doing so. HERO3 cameras divide chapters like this so that in the event of a jolt or crash that causes a file to become corrupted, only a portion of your video will have become corrupted and you won't lose the whole thing incase our file recovery feature is unable to fix the file.<<<

Asadar am gasit si explicatia ce o caut de 2 saptamani pe forumuri.
    Unii spuneau ca este in functie de rezolutie, ca din cauza asta filmarea se segmenteaza la 2GB, ei bine nu e de la rezolutie, este din firmware-ul camerei, asa este ea setata din "fabrica" :) ca sa segmenteze la 2GB in cazul camerelor Silver&White. La Black segmenteaza la 3,77GB :)

Sper ca pe viitor sa fie folositoare la cineva informatia asta.

misusmecheru likes this.
  14. xyz

xyz șofer

15. zoso

zoso forumist

Da, merge. Are chiar functionalitate de rescriere in cazul in care a ajuns la capacitatea maxima a cardului.

16. xyz

xyz șofer

multumesc, razvan!

am incercat in seara asta si a mers. si stiam ca are filmare in bucla.
    atunci, insa, de ce nu filmeaza daca e conectat la laptop? ca doar tot prin usb e conectat !

17. trafic_tuber

trafic_tuber șofer

@xyz Pe laptop detecteaza si partea de date, pe care n-o ai la un charger...si intra in modul de stocare.

18. Reply To: GoPro HD Hero3

@xyz
    De inregistrat la incarcator auto, merge.
    Eu o am conectata cand fac un drum mai lung la un usb auto charger cu un cablu usb-mini usb.
    Acum fiecare si-o conecteaza cum vrea la masina, cum ii este mai usor.
    Montarea pe parbriz o am facuta exact dupa "how-to" video al lui Vali.
    Eu am Hero 3 White iar la un card de 32gb iti filmeaza 4h 28min la 1080p 30fps, la fel si la 720p 60 fps.
    Conectat la laptop nu inregistreaza, probabil recunoaste softul din camera ca e conectat la laptop si il vede ca si cum ai conecta camera sa dai jos filmarile.

Si app de linkul tau, eu am dat 15 lei pe acel usb auto charger care tu l-ai pus in link, la 35 euro. Asa ca nu merita sa dai aprx 150 lei pe o chestie care ti-o face si una de 15 lei ;)

19. xyz

xyz șofer

Calin, stiam ca nu merita sa dai atatia bani, am pus linkul pentru descriere. intre timp am testat chiar eu (cu un charger de GPS) si a mers.
    tnx, guys!

20. radumanea1

radumanea1 șofer

Share This Page