1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

GoPro Hero vs Vico Marcus 2 vs Sony Mini HDR-AZ1

Discussion in 'Camere Video' started by BQGD@N, 1 February 2016.

?

Ce ati alege ?

1. GoPro Hero

0 vote(s)
    0.0%
  2. Vico Marcus 2

0 vote(s)
    0.0%
  3. Sony Action Cam Mini HDR-AZ1

0 vote(s)
    0.0%
  1. BQGD@N

BQGD@N șofer

Salut,

Voi ce ati alege ?
    GoPro HERO filmeaza aventurile tale si ale prietenilor tai si ofera flexibilitatea GoPro intr-un corp integrat in carcasa, cu baterie incorporata. Camera de actiune GoPro Hero filmeaza Full HD 1080 la 30 fps si face fotografii de 5 Mpx in rafala de pana la 5fps.

• Video: 1080p30 / 960p30 / 720p60 fps
    • Foto: 5Mpx @ 5 fps
    • Subacvatic pana la 40m
    • SuperView
    • Functie Auto Low Light
    • Functie QuikCapture
    • Obiectiv ultra-wide
    • Functie Timelapse
    • Slot microSD max.32GB (clasa 10 sau UHS-1)
    • Microfon incorporat
    http://www.f64.ro/gopro-hero-camera-de-actiune.html

Sau
    Vico Marcus 2

Producator
    Vicovation
    Tehnologie Video
    HDR, WDR
    Rezoluție
    Full HD 1080p
    Capacitate maxima SD card
    64 GB
    Accesorii
    Opțional filtru CPL, Opțional GPS, Opțional Quickmount
    Unghi lentilă
    160˚

http://camerevideoauto.ro/product/vico-marcus-2/?v=f5b15f58caba

sau
    Sony Action Cam Mini HDR-AZ1 este o camera de actiune foarte compacta dar foarte robusta, capabila sa furnizeze imagini uimitoare chiar si in cele mai grele conditii de utilizare. Indiferent daca sunteti un adept al sporturi cu motor, ski, faceti rafting, aceasta camera va va surprinde in cele mai frumoase aventuri.

Sony Action Cam Mini HDR-AZ1 este mai mica si mai usoara, masurand doar doua treimi din dimensiunile modelelor anterioare, dar captureaza imagini si sunet de inalta calitate datorita senzorului CMOS Exmor R, procesorului BIONZ X si inregistrarii XAVC S. Carcasa este foarte solida fiind totodata si rezistenta la stropire.

Aceasta camera video dispune de un obiectiv superangular de exceptie, Carl Zeiss Tessar ce are un unghi de cuprindere de 170° generand imagini foarte clare, cu un contrast excelent.

Conectivitatea WiFi si NFC va ofera posibilitatea transmiterii imaginilor inregistrate rapid catre o tableta sau un smartphone, sau spre un server pentru publicarea instantanee in diferite site-uri.

• Senzor 1/2,3" CMOS Exmor R de 11,9 Mpx
    • Procesor avansat Bionz X
    • Obiectiv Zeiss Tessar f/2.8 cu unghi ultralarg (170°)
    • Rezistenta la apa, praf si socuri
    • Conectivitate WiFi si NFC

http://www.f64.ro/sony-action-cam-mini-hdr-az1.html

Last edited: 1 February 2016
  2. bonygy

bonygy șofer

Acum... intrebarea este subiectiva, pentru ca... folosirea unui anumit model de camera depinde de "mediul" in care te joci cu ea: in masina, pe casca moto/velo, in apa... etc.
    In orice domeniu s-ar folosi, principala problema a oricarui model este autonomia. De aceea, este bine de orientat catre o camera care sa poata fi alimentata in timpul deplasarii.
    In masina, nu ne facem griji, intrucat toate DVR-urile auto sunt concepute sa functioneze alimentate la bricheta masinii.
    Dar ce facem cand suntem pe motor sau bicicleta, avem un drum mai lung de parcurs, bateria camerei este limitata si nu avem o sursa de curent la indemana? De acord... baterii de rezerva la modelele care permit inlocuirea bateriei. In cazul acesta, parerea mea este sa ne orientam spre o camera care sa permita alimentarea printr-un powerbank. Dar asta este parerea mea, nu este obligatoriu de sustinut.
    Spre exemplu, situatia mea:
    1. in masina, folosesc Marcus 3 (parbriz) si Mini 0805 (luneta). Pentru cand conduc alte conserve, am o camera mai veche (Prestigio RR 520) pe care o pun in geam, ca sa nu mai demontez cablurile de la celelalte camere.
    2. pentru casca moto/velo, folosesc Mobius, camera mica, versatila, calitate ok si care imi permite alimentarea prin power bank.
    3. pentru alte chestii am un Sony HDR AS-15, cumparata doar pentru ca am gasit-o la oferta 1/3 din pretul ei oficial. Inca nu am folosit-o serios, dar cine stie.

Share This Page