1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Honda Civic 1.3

Discussion in 'Mașinile noastre' started by adidragan, 1 September 2015.

Tags:
  1. adidragan

adidragan șofer

Buna, ma numesc Adi, sunt nou pe aici, dar urmaresc videourile de ceva vreme fara sa-mi fi facut cont si m-am gandit ca pana imi ajunge camera (mobius) sa pot incepe si eu sa pun niste filmari, sa imi prezing masina.
    Sunt un mandru detinator al unei Honda Civic EG3 din '94, care am cumparat-o prin... 2012(parca). Are motor de 1.3 benzina de 75 de cai, nu are pic de putere dar consuma atat de putin de pot sa ma plimb zilnic luni intregi cu un rezervor pe traficul de Timisoara si sa nu-mi fac griji, daca nu am caramida in loc de picior desigur. Tocmai ce am trecut de 250000km (de care stiu eu) si nu are nici o problema. Ca dotari are aer conditionat, geamuri electrice, trapa electrica, servodirectie, volan ajustabil, si cotiera. Tocmai ce am scos-o de la tinichigerie si vopsit, si planuri pe viitorul ne prea indepartat sunt niste faruri noi, jante noi, front lip, statie CB, si diverse detalii minuscule.

DinTraficCulese likes this.
  2. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Arata bine masinuta si dotarile sunt bunicele pentru clasa si anul ei :)

Ii lipsesc 2 usi din punctul meu de vedere, dar s-o stapanesti sanatos si sanatoasa :D

adidragan likes this.
  3. Baily.

Baily. șofer

Arata bine. Majoritatea pe care le-am vazut aveau modificari exterioare ceva mai mari.

Pozele sunt facute inainte sau dupa vopsire? Nu de alta, dar vad ca ai o lovitura deasupra rotii pe aripa, si ar fi pacat de vopseaua noua.

adidragan likes this.
  4. adidragan

adidragan șofer

Dupa, nu-i lovitura, se reflecta burlanul de pe casa.

5. Ameriknu

Ameriknu șofer

Simpatica masina, s-o conduci fara incidente!

O sugestie as avea, daca imi permiti. Daca nu mergi in afara orasului 24/7, da jos masca aia din vinilin de pe capota pentru ca retine apa/zapada. La Focus o chestie d-aia mi-a facut gauri in capota, in cele doua muchii care se formeaza intr-o parte si in alta a grilei.

P.S. Cari si pistol in ea ? Intreb pentru ca vad ca ai un abtibild cu Texas pe luneta. :D

adidragan likes this.
  6. adidragan

adidragan șofer

Husa o tin numa cand ii uscat afara, mi-am invatat lectia cu rugina de la neglijenta fostului posesor. Cand ploua sau zapada capota ii dezbracata. Pistol nu inca, dar mai incolo o sa incerc sa obtin un permis pentru pistol cu bile de cauciuc sau ce draci mi-ar trebui pentru ala. Cat despre Texas am rude pe acolo si mai petrec cate o vara acolo din cand in cand, si da, cand merg acolo direct la shooting range ma duc :) .

Last edited: 1 September 2015
  7. Frumoasa masina. :D Sa o stapanesti sanatos!
    Nu sunt sigur, dar cred ca te-am vazut de mai multe ori prin TM.

adidragan likes this.
  8. Faina masina, motorul e D13B1 ? Eu zic ca e foarte buna pentru oras , sa o stapanesti sanatos.
    Cat despre permis port-arma:
    -Se depune o cerere la politie, platesti o taxa (nu mai tin minte exact cat era, nu vreau sa te mint)
    - Trebuie facute analize medicale, psiho, etc. (se fac la policlinici acreditate)
    - Daca esti ok cu analizele si cererea ti-e admisa trebuie achitata o taxa de prima arma la armurier (este obligatorie la achizitionarea primei tale arme)
    - Permisul de port-arma va fi pentru arma neletala: ori arma cu bile, ori arma cu gloante care elibereaza gaz lacrimogen, gloante de avertizare, etc.
    - Trebuie sa-ti achizitionezi un seif . Acesta il vei folosi pentru depozitarea armei. In cazul in care politia iti face un control si arma nu este la tine sau in seif, amenda e destul de mare.
    Stiind toate astea, sigur mai vrei arma? :)

adidragan likes this.
  9. adidragan

adidragan șofer

D13B2 . Poate mai incolo o sa devina D13Z6 :)

Mersi de informatii cu pistolul, da inca vreau :D

10. Vezi si D13B4 ;).
    In orice caz in Timisoara sunt multi 'orezari' ,te pot ajuta ei. Avem si Civicuri turbate, cu compresor, 4x4, etc.

P.S Taxa pentru prima arma e ~ 300 Ron. Un pistol non-letal, second se invarte la 800 ron. Cel nou ~ 1900 ron, sau mai scump, depinde de model.
    Seiful (unul mai mic) e ~ 200 ron.
    Revin cu intrebarea , sigur merita distractia ? Eu zic ca iesi mai eftin doar cu un Vico ;)

adidragan likes this.
  11. adidragan

adidragan șofer

Stiu, stau pe strada paralela cu ala 4x4 turbo, dar inca nu l-am prins miscandu-se, nici macar nu stiu cum arata proprietarul.

D13B4 nu am prea vazut, din cate stiu a fost valabil doar pe generatia urmatoare de civicuri pentru piata japoneza. Ii mai usor de gasit chiuloasa si tot ce imi trebuie pentru un mini-me swap (practic schimbat tot inafara de blocul motor) de pe d16z6/z9/y8... plus ca au VTEC. Daca era mai relaxata legea strangeam bani pentru un B16 sau B18, dar ala intrece cu mult cei 40% din 75cp si nu am bani de aruncat pe testare dinamica la RAR, deci cum legea la noi e mai dureroasa la cap cand vine vorba de tuning, pentru mai multa putere in masina asta, cel mai ieftin si legal mod, pare a fii un mini-me swap, toate piesele costandu-ma undeva pe la 1500-2000 de lei. Si cum blocul motor si seria nu se schimba nu mai trebuie facute vizite pe la RAR, dar nu stiu cat m-ar costa manopera si cine ar fii dispus sa mi-o faca, ca nu sunt o persoana foarte sociala si nu cunosc pe nimeni din cercul de Honde din TM, si nici nu am garajul meu propriu, echipament sau cunostinte mecanice sa ma apuc sa-mi fac eu de unul singur, ca daca pun putere atunci pun si suspensii si frane mai bune, sa se poata si opri, safety first.

Cat despre pistol, is cam indragostit de ele, am prins gustul in America, mi-am tot luat pe aici de airsoft dar nu e aceasi satisfactia, si nu le pot folosi (legal) in caz de auto-aparare (nu-s atletic, nu ma bat, si pentru spray lacrimogen trebuie sa fiu aproape)

Last edited: 2 September 2015
  12. Este buna idea cu swap-ul si internele, dar cum ai zis si tu, te va costa... Si vei iesi per total mai mult decat daca-ti iei una gata facuta.
    Fa-ti cont pe 4tuning si hondafan, o sa-i gasesti acolo pe baieti (in cazul in care vrei sa-ti duci nebuniile la capat).

P.S. Nici noi nu suntem atleti si nici nu ne place bataia, dar stim unde se practica krav-maga in Timisoara ;) . O arma trebuie sa fie chiar ultima metoda de aparare .
    Prima oara aplanezi, daca nu merge te aperi si doar la final incepi sa fluturi scula din dotare. Ai fi surprins cati oameni umbla cu arme, si problema este ca multi le detin nelegal si nici nu gandesc pe termen lung (vezi desteptii aia de l-au omorat pe copilul ala in Complex).
    Daca iti plac asa mult este la Oradea un shooting range care nu e scump. Din cate am auzit si la Timisoara ar fi ceva .

Bafta!

adidragan likes this.
  13. adidragan

adidragan șofer

A ajuns Mobiusul, voi pune poze/video de cum merge maine dupa ce gat de configurat si pozitionat.

14. Asteptam sa vedem cati idioti prinzi si tu prin TM. :D

15. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Acuma ca incepe scoala, multi. :)

16. Ameriknu

Ameriknu șofer

Spor la filmat si editat, daca pt asta ai luat-o! Daca ai luat-o ca martor, drumuri bune si fara incidente iti doresc! ...mai ales fara incidente cu clienti Astra... :D

17. adidragan

adidragan șofer

Mersi, pe moment e o filmare cu putin trafic de Alba, la Timisoara ma intorc numa dupa 24. na d'aici 2 poze cu mobiusul, cu filtru de polarizare DIY. tot ii mai bun decat nimic, ca fiind bordul gri, se reflecta a naiba fara el. Mai tarziu pun si un video scurt filmat cu el, da mai intai sa editez.

18. adidragan

adidragan șofer

Siii un scurt video. Prima oara cand imi incerc mana la editat.

19. E chiar bine pentru prima oara. :D

adidragan likes this.
  20. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Foarte fain :)

Cred ca tot se intampla in Alba-iulia, nu?

adidragan likes this.

Share This Page