1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Honda Civic 1.3

Discussion in 'Mașinile noastre' started by adidragan, 1 September 2015.

Tags:
  1. adidragan

adidragan șofer

Da.

Am o intrebare pentru cei din Timisoara, stiti vreun loc/service/atelier bun tm unde pot sa merg sa imi reconfigureze contactul sa accepte aceasi cheie cu restul masinii? (asa am luat-o, cu doua chei)

2. Daca aveai o masina din grupul VAG te-as fi indrumat catre un prieten care e expert in VAG-uri.. dar asa nu stiu. Poate ceilalti stiu unde sa mergi.

3. adidragan

adidragan șofer

#FML
    Numa ce am scos-o de doua saptamani si deja mi-a frecat-o o vecina in parcare... Turb.

Attached Files:

4. RebounD11

RebounD11 șofer activ

1. Ai vazut-o? Daca da, o repari pe asigurarea ei.
    2. Daca nu ai vazut-o de unde stii ca ii vecina? :)

Daca o repari pe banii tai stiu un tinichigiu bun in Mehala daca ai nevoie :D

5. adidragan

adidragan șofer

Am vazut-o, acuma a gatat de completat amiabila si am fost sa vad de asigurare. Luni ii face constatarea si cred ca o duc la service cand ajung la TM, ca is inca la Alba, si ma indoiesc ca mi-o face undeva de luni pe joi.

6. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Multa bafta :)

7. Ameriknu

Ameriknu șofer

Daca are la Astra, fugi! In primul rand nu mai sunt valabile asigurarile de la Astra si intri la Fondul de garantare, care acum e cu plimbat.

Si de reparat rapid, stai lejer ca ai de asteptat.
    Dusa masina la constatator si iti baga dosarul in sistem (nu e aprobat inca). Trece de niste comisii si daca e in regula, il aproba. Abia atunci sa duci masina intr-un service agreat de asiguratorul ei, daca nu vrei belele.
    Daca o duci mai devreme in service si aia n-au aprobat dosarul, ai doua optiuni: platesti tu lucrarea si recuperezi banii de la asigurator sau iti blocheaza masina pana plateste asiguratorul.

8. adidragan

adidragan șofer

Ii la Euroins, stiu ca am mult de asteptat... Astept ce sa fac...

9. adidragan

adidragan șofer

Am fost la constatare, acuma astept decizia... am mult de asteptat. Intre timp am montat inapoi camera si am pregatit masina de drum ca maine la 3 dimineata plec catre TM ca sa ajung la 7 sa imi preiau camera de camin. Am pierdut filtrul asa ca am mai omorat o pereche de ochelari 3D de cinema si am facut altul. Am luat si nise poze de comparatie de cu si fara filtru. Uite diferenta pe care o face o lentila de ochelari 3D de cinema.

DinTraficCulese likes this.
  10. Interesant acest filtru improvizat, dar atata timp cat isi face treaba e numai bun. :D

11. RebounD11

RebounD11 șofer activ

La ora aia daca nu ai ghinion de ceva eveniment pe drum ajungi de la Alba in 3 ore :) Oricum la 7 nu o sa fie nimeni la social sau la administratie asa ca o sa o lalai prin complex :)

In alta ordine de idei, stand in Complex suntem/vom fi aproape vecini :D

12. adidragan

adidragan șofer

Caminul meu e pe lipovei

13. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Ok, deci nu suntem vecini :D Am uitat ca sunt camine si pe-acolo.

Drum bun sa ai! :)

adidragan likes this.
  14. adidragan

adidragan șofer

Anul asta am camera catre strada, si imi pot vedea masina de pe geam :)

Dar in consecinta, acuma stau toata ziua pe geam ca babele si holbez ochii la fiecare zgomot.

15. adidragan

adidragan șofer

Deci inca astept raspunsul de la asigurari, dar intre timp, ma tot deranjau stergatoarele, ca dupa 20 de ani s-a dus vopseaua de pe ele si aratau urat in comparatie cu restul masinii... Asa ca azi le-am dat jos si le-am vopsit. Cel de pe spate a trebuit vopsit cu grija cu pensula ca ii ruginit in loc si nu il mai pot da jos decat cu bomfaierul.

Last edited: 3 October 2015
  16. Mituc

Mituc șofer

Nu exista... baga WD40 sau silicon spray pe ax si in maxim 30 de minute iese garantat, chiar daca va trebui sa injuri corespunzator. Cind il pui inapoi da cu niste spray siliconic pe el sau poti pune chiar niste vaselina cu molibden ca sa fii sigur ca data viitoare cind le dai jos nu mai ai problema asta.

Vad ca ai sticker cu "Daily Driven"... Ai ceva modificari majore care ar face-o mai putin "daily drivable" gen turbo, supercharger, axe cu came si pistoane pentru modificarea limitei de turatie pina in 10k, etc sau e doar un sticker?

17. adidragan

adidragan șofer

As vrea eu, doar sticker. nu am fonduri si cunostinte sa fac dinalea. Si la stergator e rupt surubul care l-ar tine in mod normal in loc, deci acum singurul lucru care il tine la locul lui e rugina.

18. Ameriknu

Ameriknu șofer

Trebuie sa folosesti o presa pentru a scoate bratul stergatorului. Daca te apuci sa tragi de el se pot intampla doua chestii: sa iasa si totul sa fie in regula sau sa se rupa bratul stergatorului.

Problema apare din cauza metalelor diferite folosite la bratul stergatorului si ax, care din cauza ca sunt tinute presat multi ani ajung sa se sudeze. Nu este caz de rugina clasica, chiar daca apare o oxidare usoara in zona.

Dar la tine trebuie umblat acolo daca zici ca ti s-a rupt surubul care tine stergatorul pentru ca nu e exclus ca de la vibratii sa te trezesti ca la destinatie nu mai e pe masina. :)

19. adidragan

adidragan șofer

Si inapoi la tinichigiu cu 'furia neagra', sa-mi repare unde a julit-o vecina si probabil sa imi desfaca stergatorul din spate.

20. adidragan

adidragan șofer

Mi s-a rupt o piesa de la suportul de camera, stiti careva unde pot gasi sa cumpar alt suport de cumparat in Timisoara? N-am chef sa platesc pentru transport la unul luat de nu stiu unde de pe net.

Share This Page