1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Idee utila si interesanta sau prostioara scumpa?

Discussion in 'Camere Video' started by RebounD11, 24 May 2015.

1. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Garmin a lansat (de ceva vreme), dar nu stiu daca e inca disponibila si la noi, un navigator cu camera... sau vice-versa.

https://buy.garmin.com/en-US/US/prod168820.html

Pareri? Merita sau nu? E utila sau e doar bataie de cap in plus?

2. Ameriknu

Ameriknu șofer

GPS cu camera in el pe la 1600 lei ? Cam multisor...

Cred ca daca esti sofer de cursa lunga si vrei GPS dar si camera, e o solutie destul de eleganta. In loc sa ai doua chestii in parbriz, ai doar una.
    Dar la banii aia iti iei GPS beton si o camera decenta.
    Mi se pare ca filmeaza ca un pantof. Aici am gasit 5 secunde de filmare cu el:

3. alxx93

alxx93 șofer

@Ameriknu Da-mi exemplu de GPS beton altul decat Garmin. Din pacate pentru RO nu avem TTS si nici TMC compatibil cu el. Harti sunt gramada.

Jucaria mi se pare totusi o strutocamila un pic inutila. Din cauza camerei.

4. Ameriknu

Ameriknu șofer

Nu am spus ca Garmin e slab ca GPS, ci combinatia asta de GPS+camera pare supraevaluata.

5. mortekay

mortekay șofer

Cel mai bun navi in RO pana acum mi se pare Waze si pt extern Navigon. Asta pt android. Toata lumea dispune de un suport eftin, telefon android decent deci pt ce alta investitie.

6. Marius

Marius șofer

Google Maps e peste waze. Waze nu stie sa aproximeze ETA functie de trafic. El iti spune cat faci din A in B cu viteza de x km/h, singur pe strada, toate semafoarele verzi si cu viteza maxima admisa. Waze e bun sa-l ai deschis pentru politie/radar daca stii drumul.

7. alxx93

alxx93 șofer

Un GPS nativ cu harti bune bate la fund aplicatiile. In creierii muntilor nu ai acoperire la semnal. Si am pozitionare si in padure., in puncte in care telefonul sau aparatul foto raman in cautarea satelitului pierdut.
    Nu stiu ce algoritm foloseste Garmin dar le brodeste bine cu ETA, mai ales dupa ce te miroase un pic si iti face profilul.
    Dinconsiderente care tin de fiabilitate si siguranta, nu pra imi plac chestiile combo. Pica ceva, ramai fara toate.

8. sergiu

sergiu Administrator

In tarile in care au Live Traffic TomTom este destul de bun. E un serviciu platit, ~40e/an(trafic si camere radar), dar cand reusesti sa ocolesti o coada de 2 ore parca merita banu`.
    Lucruri rele (pentru mine): dureaza cam mult reconfigurarea traseului.

http://livetraffic.tomtom.com/

9. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Depinde de telefon. Depinde si de navigator. Pana acuma din ce am folosit:
    - telefoane
    - HTC (cu iGo)
    - LG (cu iGo si cu TomTom)
    - Samsung (cu iGo si cu TomTom)
    - Nexus (cu iGo)
    - navigatoare
    - tablete Navon (cu iGo)
    - TomTom
    - Garmin
    - Serioux (cu iGo)

Cele mai bune ca semnal stabil au fost Samsung Galaxy Note 3 si Nexus 4, aproape cu mici glitch-uri pe stradute inguste in orase Navon si TomTom. Restul sunt acceptabile, dar nu m-as baza pe ele daca as fi presat de timp si as avea nevoie de fiabilitate. HTC Wildfire S si LG Optimus L9 au dat chix si in camp deschis iar L9-le are un sistem cretin in care antena e in carcasa, iar la caldura se curbeaza carcasa si nu mai face contact antena.

Waze mi s-a parut o balarie inainte sa ii cumpere Google, acum e tot o balarie. Cat despre investitie: un Serioux de care ziceam mai sus e cel putin la nivelul unui telefon si la 200 de lei nici nu iti pare rau de el.

Asa-i, si stie sa aproximeze traficul si in unele tari iti da si alerte de camere, radare sau accidente cam ca Waze.

Legat de jucaria de care am intrebat, are partile ei bune, daca functioneaza, cea mai tare chestie mi se pare ca iti arata peste filmare pe ecran locatia la care trebuie sa parchezi. Nu stiu cum faceti voi cand mergeti la un hotel intr-o tara pe care o vezi prima data, dar eu cand am intrat pe strada cu hotelu' incep sa numar case si sa ma uit dupa numere ca Hubble. In rest, daca filmeaza cum apar alea 5 secunde din clipul dat de @Ameriknu e buna doar pentru cel care filmeaza ocazional din masina, mai mult sa isi probeze nevinovatia in caz de accident decat sa identifice vinovatul. Ideea in sine mi se pare buna, scapi de niste cabluri prin masina. Dar din motive expuse de @alxx93 mai sus, anume fiabilitatea, mi se pare mai bine sa le tinem separat... mai ales ca ofera si mai multa flexibilitate la aranjarea in parbriz.

P.S.: Mai tineti minte telefoanele cu camera atasabila? Poate asta ar fi o idee pentru navigatii :)

10. Ameriknu

Ameriknu șofer

Am incercat sa folosesc IGO Primo, IGO My way, Sygic si Google Maps pe telefon si doar Igo Primo ce prindea semnal relativ rapid.
    Restul au fost inutile pentru ca nu prindeau nimic in timp util. Google Maps depinde de internet, cum i-am taiat internetul cum bajbaie in intuneric.
    Telefonul pe care le-am incercat este un Sony Xperia M care e cel mult decent la specificatii dar la GPS e cam dezastru.

Asa ca am luat un Evolio pe la 240 lei (la oferta) si are Mireo pe el. Ca detalii, hartile nu se compara cu IGO/Google Maps sau alte softuri mai rasarite, dar e mult, mult mai rapid ca telefonul si, din cate am vazut, destul de precis. Adica nu-mi danseaza pozitia cand stau pe loc.

Acum practic am o camera decenta si un GPS de buget cu care-mi fac treaba. Camera ma insoteste permanent dar GPS-ul ocazional. Deci un alt minus pt acel combo, la fel cum spune si @RebounD11 , e lipsa de flexibilitate.

11. mortekay

mortekay șofer

Eu din cate am vazut wazele foloseste fix acelasi basemap ca si google maps.Nu stiu cum era waze inainte, il folosesc de vro juma de an dar m o scapat de multe radare, ceea ce ai nevoie la noi.In rest la noi nu vad rostul la gps.Poate pt vro adresa in ceva oras pe care nu l stii, dar acolo 99% din gepeseuri se descurca.
    Cat pt dincolo atat la cea dinainte si la asta m am bazat pe navigatia originala la masina ca acolo nu se schimba sensurile de mers ca si politicienii la noi.Si naviul original are dincolo acoperire f buna si stie f multe POIuri

12. Marius

Marius șofer

Folosesc navigatia in oras pentru a-mi da cel mai rapid traseu... Chiar si 5-10 minute conteaza. Prefer sa merg cu 10 km/h pana la munca in loc sa stau juma de ora blocat, iar in cealalta jumatate de ora sa merg cu 60.
    La un moment dat, erau si pe maps POI-uri...

Alt GPS pe care l-am testat, dar nu mi-a placut a fost CoPilot. Bun, dar pana la un punct in care nu stia anumite drumuri judetene.

P.S.: Deja topicul deviaza de la subiect.

13. bonygy

bonygy șofer

Jucaria din primul post nu mi se pare nici cal, nici magar.
    Aceeasi chestie este ca si la camere video / aparate foto. Cu un aparat foto nu vei obtine clipuri de calitate, la fel cum cu o camera video nu obtii fotografii de calitate... desi poate ca sunt ele fullHD-uri si altele...
    Cand incepi sa te gandesti la ceva "all in one" nu prea tine...

14. alxx93

alxx93 șofer

Rostul e ca poate face traklog si ca il pot ava integrat in fleet management. Primesti mesaje / puncte direct pe el, reoptimizare ruta. Avantajul e ca poti avea incarcate harti ersonalizate, cu detalii care nu se gasesc "pe net".
    Ramane total inutil cand discuti cu operatoarele de la 112. :)

15. RebounD11

RebounD11 șofer activ

16. Nu prea imi place forma ei. :D Cam mare si se vede urat in parbriz. De ceva timp tot caut camere cat mai mici care sa filmeze bine.

17. Te contrazic. Waze știe să facă ETA. Dacă ai fi atent la semnalele acustice ca să-ți arunci apoi privirea scurt pe hartă, ai constata exact acest mesaj: ETA 5 minute (cu plus sau cu minus, în funcție de cum se încarcă sau ușurează traficul spre destinația ta) în partea de jos fiind permanent afișată ora de sosire actualizată instant. Probabil că nu folosești așa des waze sau ai setări minime pentru avertizări. Nu știu, însă clar nu ai dreptate.

18. doru

doru șofer

Cumva inclin sa-ti dau dreptate,insa eu am renuntat de mult la camera video in favoarea camerei foto,cu care ocazional pot face si clipuri de calitate(la propriu).Incearca gama HX de la sony si o sa te convingi.Normal ca nu vei face fata unei filmari de eveniment,cum ar fi nunta sau mai stiu eu ce(aici deja intram pe domeniul profi),insa in regim de amator chiar nu se justifica achizitionarea unei camere video.Cu timpul si asta se vede inlocuita de telefon,dar aici e alta discutie.Despre camera auto combinata cu sistem de navigare,sunt de acord ca nu e o afacere buna.Camera e cu treaba ei si o folosesc ori de cate ori se invarte roata,pe cand sistemul de navigare,doar ocazional.In situatia asta ar trebui sa stau mereu cu tufla in parbriz,pt ca am sau nu nevoie de navigatie,trebuie sa folosesc camera.De cand folosesc modelul lipit pe parbriz(am scapat de suport ventuza si alte minuni care scoteau in evidenta jucaria),aproape ca nici nu se observa ca e acolo.Si apoi,mai trebuie vazut si ce calitate ofera la filmare acea camera.Din ce-am vazut eu in cautarile mele,putine camere combinate cu alte scule ofera filmari decente...totul tine de buget pana la urma si mai ales de preferintele fiecaruia.Alegerea e strict personala,si probabil sunt si din cei care prefera asa ceva din moment ce exista oferta pe piata.

Last edited: 17 February 2017

Share This Page