1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Jurnal de bord - Audi A3 / S3 S-Line

Discussion in 'Mașinile noastre' started by DinTraficCulese, 16 January 2015.

1. 26.07.2016
    Luneta noua, rezolvat problema cu furtunul de la turbo, baie de ulei noua

S-au intamplat mai multe in ultima perioada. Incepand cu :

O noua luneta...
    Da, am reusit sa o fac tandari pe cea veche. Cum? Incarcand portbagajul peste masura... Defapt e mult spus asta.
    A trebuit sa car niste scule audio (boxer, mixer audio, subwoofere si chestii de genul). Am bagat un subwoofer in portbagaj (avea doar vreo 30-40 de kile). Pana aici totul ok. Am mers, l-am dus acasa. Seara am vrut sa le car la locul cu pricina dar de data aceasta nu am impins subwoofer-ul pana in capat in portbagaj, asa ca coltul subwoofer-ului atingea geamul lunetei... Cred ca stiti ce a urmat... Poc, tandari! Pune folie, aplica schotch : problema rezolvata temporar. Masina pe tusa 2 zile. Dat comanda de o luneta noua, pusa sus > totul ok. :)

Problema cu furtunul de la turbo o aveam de ceva timp, dar cum nu am apucat sa merg cu masina sa o urce pe elevator sa vedem ce model de furtun imi trebuie, asa ca am mers cu el asa spart cum era si scoteam fum ca o locomotiva. Rezolvat si chestia asta! Urcat masina sus; dat jos furtunul; vazut ce model trebuie; dat comanda; pus la loc = fara fum si masina si-a revenit la normal. Trage cum tragea inainte. :D

Si pe final, saptamana trecuta am reusit sa sparg (din nou, a doua oara pe anul asta) baia de ulei. :)
    Alta distractie... Doar ca de data asta s-a scurs uleiul ca la robinet. Intr-un minut nu mai aveam ulei deloc.
    Tractat masina pana la service; comandat baie ulei noua; montata sus si aia a fost. Urmeaza sa dau comanda si pentru scut metalic...

2. Salutare tuturor!
    A venit vremea sa anunt despartirea mea de aceasta masina. Da... vreau sa o vand. :(
    Nu din placere sau ca ar avea defectiuni, dar am gasit o alta masina mai mare (in bugetul meu) si ma gandesc si la viitor... (familie etc..) Ne trebuie o masina mai maricica si am gasit-o.
    Este vorba de un bmw 320d facelift. Dar revin mai incolo la el...

As vrea sa dau Audi-ul unei persoane care irmareste TT sau ClubAudi. (Va urma si un anunt pe clubaudi)
    Inca nu pun masinuta la vanzare pe OLX sau alte site-uri deoarece poate exista un doritor de pe aceste site-uri.

Masina este din 2002. Modelul este A3 8L Sportback (sau facelift) - varianta mai lunguiata de A3. Ce inseamna asta? Inseamna ca ai portbagajul mai mare si mai mult loc in spate.
    Mototul este vestitul 1.9 diesel de 130cp. (avion pe o masina asa mica si usoara :)) ) Nu are absolut nicio problema la motor. Distributia a fost schimbata cand am luat masina (in feb .2015).
    Kilometrii sunt reali, mai exact 192.000. Eu am luat-o cu 170.000 km. Eram sceptic la inceput de numarul kilometrilor dar s-a conceretizat la o diagnoza completa a masinii. (Ovi de pe ClubAudi pentru cunoscatori)
    Pentru poze puteti vedea acest topic, dar voi mai adauga zilele astea alte poze cu masina + interior.
    Sunt foarte multumit de masina si imi pare rau ca trebuie sa o vand.
    Pentru mai multe detalii puteti sa scrieti aici sau sa imi scrieti pe privat, eventual sa lasati un nr. de telefon si putem vorbi. Masina se poate vedea si testa in Timisoara / sau imprejurimi.
    Accept orice test. :) Nu am nimic de ascuns.
    Pretul ar fi de 2800 euro, negociabil.

Revenind la 320d.. Ceva sfaturi? Inca nu am luat masina. Este varianta facelift cu motorul de 150cp. Ceva probleme la acest motor? La ce sa fiu atent?
    Masina este in germania, dar nu este pe mobile sau pe un alt site de profil. Este al unui domn, cunostinta, care nu mai are voie sa conduca din motive medicale. Permisul i-a fost ridicat din motive medicale. Masina e "boboc". Are toate actele posibile ale masinii. (verificarile au fost facute la reprezentanta BMW, toate :) ) A fost a lui de cand a cumparat-o in 2002. Si lui ii este greu sa o dea, dar cum nu mai are voie sa conduca doar strange praf. Este de vanzare, dar nu pe site-uri de profil. A zis ca vrea sa o dea cuiva cunoscut si asa am ajuns sa fiu interesat de ea.
    Pretul masinii nu il voi comunica fiindca este un pret pentru "prieteni / cunostinte". Nu o vinde pentru bani.
    Asadar... sugetii, pareri? Nu am mai avut BMW pana acum...

Multumesc!

3. BQGD@N

BQGD@N șofer

No hard feelings :) but....

upload_2016-10-13_10-24-35.png
    Te rog ia-o ca o gluma.

4. Fix imaginea asta mi-a trimmis-o si un coleg de munca cand a auzit ce am de gand sa iau. :))))

5. BQGD@N

BQGD@N șofer

Am fost fan BMW si imi plac masinile lor, dar la cate maimute vad la volonul lor... nu mi-as mai lua in Romania asa ceva...

6. Eu nu sunt neaparat un fan al acestei marci, dar este o ocazie pe care nu as vrea sa o ratez iar pe langa asta se incadreaza si in buget. (chiar daca nu dau Audi-ul in urmatoarele luni)
    Din ce stiu, nu ar fi masini rele.. sunt chiar fiabile.

7. adidragan

adidragan șofer

Stiu senzatia...

8. Absolut de acord! Masina faina, dar n-as vrea sa fiu asociat cu conducatorii de BMW.

Share This Page