1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Mobius Action Camera

Discussion in 'Camere Video' started by thunder, 8 July 2013.

1. thunder

thunder șofer

Reply To: Mobius Action Camera

Multumesc frumos.

Ai pus pe 1080p high quality in setari ?

Ai encodat in vreun fel clipurile sau le-ai urcat direct din camera pe youtube ?

Apare si la tine acel buzzing de la audio cand mergi pe drumuri mai proaste ?

2. jay

jay șofer

E pe medium. Clipurile sunt direct din camere, doar scurtate de youtube. Nu stiu la ce sunet te referi; oricum, nu am sesizat nimic si nici nu prea mi-ar pasa pentru ca sunetul ma intereseaza mai putin.
    Ma cam enerveaza ca un clip de 5 minute cere cam 500+ MB (X1 cere doar pana in 200 la clipul de 5 minute la720p; mobius nu o pot folosi la 720 pentru ca micsoreaza unghiul) . Trebuie sa trec la un card de vreo 32 gigi. De asemenea, vreau sa gasesc o solutie de montaj permanent.

3. thunder

thunder șofer

Poti folosi linistit 720p pe Mobius, daca-l setezi pe 30 cadre / secunda. Doar la 720p/60 se ingusteaza unghiul.

Oricum, iti recomand sa pui pe high, vei surprinde mai multe detalii iar spatiul ocupat nu va fi mult mai mare.

Eu o sa inregistrez pe 1080p, am deja card de 32 si vreau sa suprinda cat mai clar si frumos orice faza, in caz de vreun accident. Partea proasta, insa, in caz de accident, este ca daca-i zboara alimentarea (si ai bateria scoasa din el, ceea ce-ti si recomand pe caldurile astea la filmari indelungate), fisierul curent se pierde.

Partea buna este ca developerul lucreaza deja la un capacitor/condensator de 1 sau 2F, care sa fie pus in locul bateriei foarte usor, si care sa permita camerei sa mai functioneaze cateva secunde dupa taierea susrsei de energie externe. Desigur, va trebui modificat si firmware-ul.

Va fi vandut ca si accesoriu si, presumably, va aparea in curand.

4. jay

jay șofer

Nu am sa-i scot bateria decat daca face probleme. Oricum, daca e cald, merge AC-ul. Condesator are X1 pentru a-i permite salvarea fisierelor la oprirea alimentarii si, uneori, e enervant.

5. thunder

thunder șofer

De ce este enervant ? Fara condensator ar pierde fisierul care-l inregistreaza :)

6. jay

jay șofer

E enervant pentru ca poate mai vrei sa filmezi ceva si cand nu ai motorul in functiune. In fine, fiecare e cu avantaje si dezavantaje.
    Am pus-o acum pe 720p la 30fps si calitate pe high sa vad diferenta de dimensiune a fisierelor.

7. icsulescu

icsulescu șofer

@nairdarian da'i poti face alimentare separata. Tragi un fir direct de la baterie de care legi o clasica tripla auto (nu uita sa-i pui o siguranta, dar un electrician auto va stii ce sa-ti faca). :)
    In plus exista solutii prin care o poti alimenta extern.

8. jay

jay șofer

9. thunder

thunder șofer

Not bad at all ;).

Repet, grija cu bateria pe caldurile astea... :

10. jay

jay șofer

11. thunder

thunder șofer

Well, cam e. :) Si ziua, daca ai setarile corecte (ceea ce in clipurile postate anterior nu aveai :p).

a aparut si review-ul lui techmoan la #26. Mobius cam bate. Grav. :D

12. jay

jay șofer

13. thunder

thunder șofer

Si eu regret ca nu mi-am luat si un suport din acela. :

Daca gasesti (printr-o minune) posteaza aici please. ;) I'll do the same.

14. thunder

thunder șofer

15. thunder

thunder șofer

http://www.youtube.com/watch?v=TslKsDdmjaw

De mentionat ca Mobius-ul din clip are un firmware vechi (culorile exagerate sunt un indiciu pentru asta).

Al meu... merge in continuare bine merci. Love it :).

16. Iuda

Iuda tractorist

Vorbesti singur ?

17. thunder

thunder șofer

Scriu singur. :D

Si sa-si ia o singura persoana camera asta datorita posturilor & clipurilor mele... si e bine.

18. trafic_tuber

trafic_tuber șofer

Pana la urma ce "unghi" cuprinde lentila? Acilea http://dashcamtalk.com/mobius/ zice ca-i de ~87, dar din comparatia cu GP3..pare cam "dublu"

19. thunder

thunder șofer

Cei de pe dashcamtalk baga si aberatii:

Costa 68 de dolari, nu 85. G-sensor-ul va fi activat intr-un firmware viitor. Culorile suprasaturate: cu fiecare firmware nou (care apare cam saptamanal) culorile sunt tot mai realistice + ajustarea WB se face tot mai rapid si fara flare-uri / spike-uri

Dupa mine undeva pe la 110-120, dupa cei de pe forumul RC undeva pe la 100, chucklohr (care cred ca se pricepe cel mai bine dintre toti) spune: "Removed because this method of AOV measurement does not work for a fisheye lens."

Oricum, este si un clip comparativ intre Mobius si SJ1000, unde se vede clar ca SJ1000 are AOV considerabil mai mare.

http://www.youtube.com/watch?v=kLwkYulTy5s

20. trafic_tuber

trafic_tuber șofer

GP3 nu are undeva la 170? In cazul asta, pe filmarea de pe vapor..mi se pare ca-i la fel si mobius-ul.

Share This Page