1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Muzica editare

Discussion in 'Știri Auto' started by bonygy, 3 June 2012.

1. bonygy

bonygy șofer

Salutare.

Nu am ce face, trebuie sa recunosc... nu ma prea pricep sa aleg muzica pentru clipuri pe care sa le postez pe TT. Am vazut unele clipuri editate, coloane sonore superbe, dar eu nu stiu ce sa caut, sa aleg...

Astept niste recomandari, ca as prefera sa nu las sunetul original, decat daca este relevant, in rest, un huruit constant nu cred ca e prea "digerabil".

2. Ameriknu

Ameriknu șofer

Coloana sonora se alege in functie de ce vrei sa arati in clip.

Adica ai o faza mai agitata, pui o melodie cu un tempo mai alert, ai faze multe din trafic, dar nimic grav, pui o melodie cu un tempo mai moderat.

Ai o faza amuzanta, pui ceva de circ sau un Benny Hill, de exemplu.

In afara de o mana de autori, ceilalti lasa sunetul original, il elimina cu totul sau unii il inlocuim cu melodii fara copyright, pentru a evita neplacerile cauzate de Youtube.

Cateva exemple ale mele:

Aici ai exemplu de o coloana generica, fara o anumita semnificatie, o secventa in care sunetul original este lasat peste coloana sonora (pt a evidentia ce ziceam) si la final ai o melodie amuzanta, care sa se potriveasca cu bonusul.

http://www.trafictube.ro/glont-fricos-s ... -amuzante/

Aici ai un exemplu de un filmulet creat mai mult din solidaritate fata de pietoni:

Coloana sonora a fost aleasa pentru a crea o atmosfera relaxanta, dar in acelasi timp sa creeze si un "aer" fin de nostalgie.

http://www.trafictube.ro/inseamna-fii-p ... ze-masini/

Aici poti vedea cum trec la o melodie de fundal mai alerta, cand faza filmata o cere (dai de la 3:00):

http://www.trafictube.ro/traversat-aiur ... ri-muschi/

Exemple mai pot da, dar daca esti curios, te poti uita si la alte filmulete ale mele. La nici unul nu am pus coloana sonora doar sa fie.

Edit:

Am uitat sa mentionez ca melodiile fara copyright se numesc royalty free music.

3. BlogDeProst

BlogDeProst șofer

4. bonygy

bonygy șofer

Zau? Iti place tie asa de mult?

5. BlogDeProst

BlogDeProst șofer

Mie da, tie nu? Mai vrei o "recomandare"? )

6. mirawrcea

mirawrcea șofer

Am și eu una...

7. Ameriknu

Ameriknu șofer

@guma_turbo @mirawrcea

Omul cere ceva idei pentru coloanele sonore ale filmuletelor puse pe trafictube iar voi... ?!

...pe bune acum...

8. BlogDeProst

BlogDeProst șofer

))))))))))))))))))))))))))))))))

9. zoso

zoso forumist

10. areveul

areveul șofer

11. ionescu liviu

ionescu liviu șofer

Nu vor băieţii să-şi divulge aşii din mânecă .

Păi depinde de ce ai prefera, de filmuleţ şi de lungimea lui. Ia în considerare şi faptul că poţi tăia din melodie ce parte vrei tu şi cât vrei, desigur.

Îţi dau eu nişte melodii cu care nu poţi greşi. Şi mai poţi căuta tu alte melodii tot de la aceiaşi artişti.

Depeche mode - enjoy the silence / free love / world in my eyes...

ATB - no fate / dooley's world / shine on ...

Glenn morrison - contact

the crystal method - vice

the xx - intro

Sau ceva mai ritmat şi cu versuri (depinde de filmuleţ aşa că e greu de recomandat ceva):

the cadillac black - down to the river

the clash - should i stayo or should i go

the roots - the seed

schiller - i feel you

În rest melodii ar fi multe, m-am abţinut să nu pun multe că mă gândesc că poate nu îţi plac sau nu sunt potrivite, am pus câte ceva, poate poate găseşti ceva ce îţi place.

12. Anonymous

Anonymous Guest

daca nu vrei sa te complici, dupa ce incarci clipul pe youtube, poti pune de acolo muzica....cauta sa fie de lungimea clipului.

Daca filmu-i mai de actiune, cauta o coloana sonora mai rapida, de suspans, etc

Daca-i mai calm, la fel, o melodie mai lenta.

Mai greu e cu alea comice..m-am chinuit o vreme sa gasesc o melodie potrivita.

13. AGENTUL

AGENTUL șofer

@RoxoR ti-a dat cel mai plauzibil raspuns,in rest caterinca de am ras cu lacrimi,mai ales la clipul lui @mirawrcea

14. Toyo9J

Toyo9J șofer

15. BlogDeProst

BlogDeProst șofer

16. catalin

catalin șofer

Muzica cu licenta: http://www.jamendo.com/en .

Poti sa cauti dupa 'genres', 'instruments' si 'moods'. Cred ca te ajuta mai mult cautarea dupa 'moods'.

Share This Page