1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Obligatia de a permite parasirea intersectiei... sau nu?

Discussion in 'Legislație Auto' started by RebounD11, 27 April 2016.

?

Cine e vinovat?

Poll closed 25 May 2016.
  1. masina portocalie - nu a permis dubei sa paraseasca intersectia

3 vote(s)
    20.0%
  2. duba - nu a respectat marcajele de obligare

7 vote(s)
    46.7%
  3. duba - a intrat pe rosu

5 vote(s)
    33.3%
  4. masina portocalie - nu a respectat obligatia de a nu intra in intersectie daca prin aceasta ar bloca

0 vote(s)
    0.0%
  1. crisuper1

crisuper1 șofer

Este destul de logic ce decizii s-au luat. Politia a dat castig de cauza dubei, pentru ca, cel cu masina portocalie nu a permis eliberarea intersectiei. Intrarea pe culoarea rosie nu se putea proba, nu aveau probe certe. Instanta a dat invers, pe motivul palpabil ca dubistul nu a respectat semnificatia sagetii de pe asfalt.

2. jgyprime

jgyprime șofer

Gata. Am votat.
    Masina portocalie...

3. verdenpom

verdenpom șofer

Si raspunsul militiei fiind?

4. georgyc

georgyc șofer

Da, ne-ai lasat pe toti cu gura cascata atata timp ...

5. florin

florin șofer

i-a cazut greu mielu... vine el sa va lamureasca

6. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@DinTraficCulese da va tin ca eram in concediu intr-o tara cu internet mai lent ca porumbelu' voiajor :)

Pe scurt:
    - Politia: masina nu a lasat duba sa paraseasca intersectia
    - Judecatorul: duba a blocat intersectia pentru ca ea nu era blocata. Daca respecta marcajele de obligare nu se bloca in intersectie. Mai mult Daca respecta marcajele de ghidare accidentul nu avea cum sa se intample in locatia in care s-a intamplat.

Acuma cel cu masina portocalie se chinuie sa isi recupereze banii de la asigurari: pentru reparatii de la asiguratorul celui cu duba si pentru recalcularea pretului politei lui. Cele 3 puncte scazute la bonus-malus din cauza unui accident la varsta lui inseamna mult la pret la varsta lui.

7. florin

florin șofer

Cu alte cuvinte, pentru situatii de kkt nu o sa gasiti dreptate la politie, doar la judecator. Pentru ca un politist stie doar sa citeasca o lege si nu e garantat 100% ca stie sa o aplice, multi au probleme cand fraza e lunga si apar virgule, "si" "sau". El nu e platit sa si gandeasca. El are o practica uzuala, de aia apar tampeniile cu "lovesti in spate vinovat 100%"

8. jgyprime

jgyprime șofer

Deci iti trebuie avocat..

9. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Nu iti trebuie neaparat... baiatul s-a descurcat singur :)

Depinde de politist.
    Am vazut politisti care in situatia de lovit din spate au dat verdictul corect fara sa presupuna ce zici tu din start. Ba chiar am auzit un politist spunandu-i unuia 'lovit din spate': "nu, nu e obligat sa va lase loc de repliere, ce lasa fata de masina din fata e distanta de siguranta" :)

10. jgyprime

jgyprime șofer

pentru chestii de-astea cu "lovit din spate" exista camere DVR (chiar si de-alea ieftine la 10$).
    nu conteaza calitatea filmarii atat timp cat poti dovedi ca ala pe care l-ai lovit s-a bagat in fata ta (dupa o depasire, de pe un drum fara prioritate, de pe o banda superioara sau inferioara, etc)...

chiar m-am certat cu cineva pe tema asta ca daca el intra de pe un drum fara prioritate, daca-l lovesc din spate e vina mea pentru ca l-am lovit din spate. dar partea de neacordare de prioritate nu o vazuse...
    i-am zis: hai sa facem o proba sa vedem ce zice politia...
    tu vii de pe drum fara prioritate, intri si eu te lovesc in spate pentru ca nu pot opri.
    dupa care mergem la politie sa vedem cine are dreptate.
    eu sunt convins ca-mi schimbam tot botul masinii pe RCA-ul lui.
    partea proasta e ca el avea asigurare la euroins si sigur stateam cu masina pe tusa cateva luni...

da, daca esti neatent si mergi de 10 ani in spatele aluia din fata ta si te proptesti in el, e clar vina ta.

11. verdenpom

verdenpom șofer

Idiot nenea militian, si cica fac drept penal in scoala (si la propriu si la figurat, v-ati prins? PENAAAAAAL [cu accent])

12. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@verdenpom nu o fost idiot, pur si simplu a judecat pe baza declaratiilor si posibil sa nu fi avut toate datele in momentul scrierii procesului verbal.

Nu stiu exact ce au declarat, dar cel cu masina portocalie stia de marcajele de acolo, cel putin cand am aflat eu de accident. Ce stiu sigur ii ca a fost intrebat soferul masinii daca era sau nu intrat cel cu duba in intersectie cand s-a facut verde la el si a zis ca nu stie sigur. Dubistul a zis ca a intrat pe verde in intersectie deci nu a fost nici un conflict in declaratii. Pe langa asta exista posibilitatea ca politistul sa nu fi stiut de marcaje (nu stia zona si nu erau nici pe schita accidentului) sau a considerat ca nu sunt relevante la situatie.

Spre deosebire de alte parti ale tarii politistii prin Timisoara si prin Timis in general din experientele mele nu sunt rau intentionati sau mistocari si cu mici exceptii se comporta si raspund scurt la obiect si politicos. Daca a gresit (cum sa dovedit ulterior) nu a facut-o neaparat pentru ca a fost idiot sau rau intentionat.

Share This Page