1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Seat Exeo ST

Discussion in 'Mașinile noastre' started by DinTraficCulese, 14 November 2016.

1. Dupa multe saptamani si cautari intense am gasit masina aleasa! :D

Este vorba de un Seat Exeo din 2009, motor 2.0 TDI de 120 cp.

De ce Exeo si nu alta masina?
    Din doua care defapt sunt trei motive :
    1. Bugetul, care a fost de pana in 6000 euro.
    2. Norma de poluare obligatorie Euro 5.
    3. Sa nu fie inferior A3-ului detinut si aici ma refer la putere.
    Desi Seat-ul are 120cp este foarte sprinten pentru talia si greutatea lui. In fond are doar cu 10cp mai putin. :)
    Asa am ajuns la acest model. S-a incadrat in toate punctele de mai sus.

Ca si dotari masina are foarte multe. O sa enumar cateva :
    - senzor ploaie, senzor lumini
    - senzori parcare fata / spate
    - incalzire in scaune
    - oglinzi rabatabile electric
    - bluetooth, comenzi pe volan, jante aliaj pe 17 etc..

Pe spate are suspensie independenta. Nu credeam ca voi simti diferente enorme, dar chiar se simte!

Poze aveti mai jos. Voi reveni cu unele mai clare dupa ce aranjez putin masina. :p

Nu, nu am mai luat BMW-ul. Nu mi se potriveste marca si nici nu a fost sa fie.

Imi place Exeo-ul pentru ca a fost construit pe platforma lui A4 B7 si arata izbitor cu unul. Are multe functii si dotari care sunt extrem de ajutatoare si folositoare.

Va urma... ;)

Attached Files:

FerraryTm likes this.
  2. FerraryTm

FerraryTm șofer

Frumoasa masina !! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente !!

3. Multumesc frumos!

4. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Nu sunt fan al aspectului, dar imi plac dotarile :)

Acuma iar tre sa te identific prin trafic :p

5. Mie imi place aspectul dar mai mult de atat, da, dotarile!

Nu cred ca va fi greu. Prin Timisoara am mai vazut doar vreo 4-5 Exeo-uri si alea limusine / berline, nu break-uri. :)) Poate or mai fi si break dar nu le-am vazut / observat eu.

6. Nici nu are masina o saptamana in Romania ca deja si-a primit "botezul". :(
    Mie scarba.:confused:

Attached Files:

7. Poze proaspete. :D

Attached Files:

FerraryTm likes this.
  8. RaduCj

RaduCj șofer

Inca mai esti cu numerele de Germania? Posibil sa te fi vazut dimineata

9. Dap. Sunt valabile pana in decembrie. Nu are rost sa le schimb daca tot am platit pe ele. Am facut deja demersurile pentru RAR si inmatriculare.

Baga o poza. :D :D

10. RaduCj

RaduCj șofer

La sens la Conti, erai prima masina de pe B1. Eu eram cu un Golf5, evident, de CJ :))

Cand ajung diseara acasa, revin si cu poza :))

11. RaduCj

RaduCj șofer

upload_2016-11-25_18-11-59.png

Paparazzi :))

12. Urmeaza sa trec de pe numere de nemtia pe numere de RO. Cred ca imi vor lipsi deoarece am obserat ceva foarte interesant.
    Sunt mai respectat in trafic. Sunt lasat sa ma bag in coloane cand astept si tot felul de fapte de politete. Tare interesant! :)
    In perioada asta am mai circulat si cu masina a doua pe care o avem (are numere de Romania) si va pot spune ca diferenta e enorma.
    Cred ca e acelasi fenomen :
    Romanii care circula haotic in tara, imediat cum ies din tara parca au devenit cei mai sfinti. :)

Urmeaza sa fac programare la RAR, dar inainte de asta dau o fuga la Seat sa primesc de la ei hartia care atesta ca pe masina se pot monta si jante pe 17'.
    Masina am luat-o cu jante pe 17 desi in talonul ei avea trecut doar pe 16. Am fost la RAR si am intrebat daca se pot omologa si cele pe 17 care sunt acum pe masina. Auziti raspuns :

RAR : Da, se poate. Dar cati cai are masina?
    EU : E modelul cu 120 de cai. De ce ma intrebati?
    RAR : Aaaa, doar 120? Trebuie sa aveti peste 130cp pentru a putea omolga jantele pe 17.
    EU : Aha...

Si am plecat. :))) Uaattt???:eek::confused:o_O

13. RaduCj

RaduCj șofer

La faza cu numerele sa stii ca si eu patesc sa fiu tratat altfel, desi am numere de CJ.. mare e invidia cand cel din masina vecina nu e din acelasi judet cu tine. De parca ar conta asta.

Iar la RAR, nu te-ai milogit destul de ei :)) se putea rezolva usor cu un ceai cald (merge pe frigul asta)

14. jgyprime

jgyprime șofer

rahat de taurina...
    cred ca astepta sa-i bagi $ceva in buzunar...
    eu am pe vectra c din 2004, motor 1.9 si 120 cp, omologate jante incepand de la 15" pana la 19".
    pe 16"-17"-18" am cate 2 dimensiuni de anvelope omologate
    pe 15" si 19" am doar o dimensiune omologata.
    cand am cumparat-o (inmatriculata in romania si cu CI de romania) a avut doar cate o dimensiune pe 15" si pe 16", iar pe masina aveam anvelope de 16" dar alta dimensiune decat ce era in CI.
    am fost la reprezentanta, acolo mi s-a dat o hartie cu toate dimensiunile de anvelope omologate pe masina mea, apoi am fost la RAR si am facut modificare CI, acolo mi-au completat CI cu dimensiunile lipsa.
    acum merg fara griji cu masina avand in CI si in baza de date RAR anvelopele care le am pe masina.

15. Asa voi face si eu. Merg la reprezentanta sa imi dea foaia care atesta ca se pot monta pe 16, 17 si 18 si dupa merg la RAR.
    Da.. cel mai probabil voia sa ii lovesc cu vreo suma ca sa omologheze ce am acum.

16. O poza facuta de Ervin Boer in stilul caracteristic lui :)
    Face niste poze geniale. :D

Share This Page