1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sfat achizitie camera auto

Discussion in 'Camere Video' started by alex11vsa, 26 January 2017.

1. alex11vsa

alex11vsa șofer

Salutare ! As dori sa achizitionez o camera auto, avand disponibil un buget de maxim 500 lei. Am cautat cateva modele care sa se incadreze in bugetul meu si care au specificatii si review-uri ok. Am gasit : Prestigio RoadRunner 560 si 585 si Mio 608. Ce imi recomandati din cele trei ? Daca se poate si cu ceva argumente. Functia gps nu ma intereseaza. Am observat ca RR 585 filmeaza la o rezolutie mai mare.
    Daca aveti si alte recomandari care sa se incadreze in bugetul meu, cu atat mai bine ! Multumesc frumos !

2. bonygy

bonygy șofer

Am vazut/auzit multe pareri contra Prestigio, cu privire la fiabilitate... calitatea da, este buna, cel putin la modelele recente, inclusiv cele mentionate de tine. Eu am un Prestigio 520 de vreo 4 ani, pe care o folosesc cand ma urc in alte conserve. A mea este ok, nu am avut probleme, asa ca am sa iau in considerare principiul "norocul fiecaruia".
    Despre Mio, nu am avut pe mana, dar, de asemenea, am cunostinte care se plang de probleme, tot de fiabilitate.

Acum, ca sa iti recomand ceva, la bugetul tau, gasesti VicoMarcus 2, sau chiar 3, bineinteles SH, dar nu iti face probleme. Avantajul acestora este ca bateria a fost inlocuita de un condensator care este mult mai fiabil, mai ales in cazul temperaturilor extreme. Eu folosesc Marcus 3 in parbriz si Mini0805 la luneta (suspectez ca ar fi 0803, nu am "sapat" sa aflu adevarul), de care sunt multumit. Marcus 3 a fost luata SH acum vreo 2 ani si nu as da-o prea curand.

Aaa... sa nu uitam de Mobius, camera mica (cam cat o cutie de chibrituri), fiabila, calitate ok, multe functii. Singurul inconvenient este lipsa displayului, dar compenseaza prin multe altele. Plus ca in bugetul tau te poti gandi chiar la 2 Mobius. Dar sa ramanem la una si de restul iti mai raman bani pentru cablu de alimentare, ventuza, card si mai multe beri.

Cauta pe net, mai vezi pareri si altele.

3. alex11vsa

alex11vsa șofer

Am cautat Vico Marcus sh dar nu am gasit. Ar fi si asta o varianta. Despre Mobius nu stiu ce sa zic.. Daca cineva ma poate ajuta cu un link, ceva despre Vico Marcus sh ar fi super.
    Daca mai sunt si alte pareri referitoare la modelele enumerate de mine astept raspunsurile voastre. Multumesc !

4. bonygy

bonygy șofer

Uite un test comparativ intre 4 camere pe care le-am probat.

SI uite unul cu Mobius. O folosesc pe bicicleta, asa ca singura filmare disponibila este aceasta, pe o diorama feroviara.

5. alex11vsa

alex11vsa șofer

Testul cu cele 4 camere video nu poate fi redat. Ceva legat de drepturi de autor.

6. bonygy

bonygy șofer

Nu poate fi vizionat de pe mobil, poti sa il vezi pe PC sau laptop, din cauza de copyright... asa este.

7. alex11vsa

alex11vsa șofer

Ok! Mersi!

8. doru

doru șofer

Asta vad eu pe PC...

9. alex11vsa

alex11vsa șofer

Am mai primit ceva sfaturi de pe alt forum si acum am optiuni noi.
    Viofo A119 si A119S. Foloseste cineva aceste modele ? Ceva pareri despre Viofo ?

Last edited: 27 January 2017
  10. bonygy

bonygy șofer

Da, se pare ca trebuie sa fac mai multe chestii acolo... incerc sa ii scot sonorul...

11. bonygy

bonygy șofer

Ia vezi acum...

12. doru

doru șofer

La fel.Am dezactivat si adblock,si degeaba.

13. BuGabriel

BuGabriel șofer

Folosește un VPN dacă chiar vrei să vezi clipul.

14. doru

doru șofer

Tin sa-l vad,dar nu intr-atat incat sa ma apuc sa instalez fel de fel in pc,doar pt asta.Credeam ca intereseaza starea lui si posibilitatea de a fi vizionat in conditii normale.

Last edited: 29 January 2017
  15. dook

dook șofer

Poti opta si pentru un Asus Reco Classic (poti vedea filmari pe profilul meu).

In momentul in care m-am decis sa o cumpar, am stat un weekend intreg si m-am uitat la absolut toate modelele pe care le puteai gasi la momentul respectiv pe piata (Octombrie 2016).
    Ce m-a convins a fost timpul foarte scurt in care lentila se adapteaza la conditiile de lumina.

E drept ca nu am citit absolut nimic despre fiabilitate, insa pana acum nu am absolut nici un motiv pentru care sa ma plang.

Eram curios ce pret mai are acum si am observat ca e cu 40 de lei peste bugetul tau (fara card de memorie) - F64 (e prima data cand postez pe forum si imi cer scuze daca nu am voie sa dau nume de magazin)

Share This Page