1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sfat achizitie dashcam

Discussion in 'Camere Video' started by cva183, 7 June 2016.

1. cva183

cva183 șofer

Buna,

In urma unui eveniment rutier in care am luat dauna totala la masina, am decis ca pe asta noua sa imi pun si eu camere...ca nah...
    Ideea este ca...mi-as cumpara ceva camera mica, discreta, pe care sa o pot lega direct la baterie (sau la priza din portbagaj) si sa uit de ea odata ce am instalato. Daca se poate una duala e si mai bine... ma gandeam sa o prind cumva ca o extensie a oglinzii sau sa o prind cu "arici" de plafon (in caz ca se pliaza cumva camera - precum dvd-playerele auto)

Detin un ford focus mk3 break.

Oare ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi?

2. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Intrebarea mea e daca la mufa de bricheta se taie alimentarea cand opresti motoru'? La Focus mk1 si mk2 nu se opreste si risti sa inregistrezi non-stop sau sa iti omoare bateria iarna. Si legat de uitat de ea, daca stai in zone calde ale tarii (vezi Timisoara) nu recomand cu baterie ca risti sa se umfle si sa plesneasca daca o lasi in soare.

In spatele oglinzii e de obicei cel mai bun loc de prins o camera si ca unghi de vedere si ca locatie mai discreta. Iar pe luneta cat mai sus si pe mijloc.

Din experienta, camerele de la VicoVation cam pica, desi Marcus sunt mult mai mici ca Vico, tot sunt maricele.
    Legat direct la baterie nu recomand, dar exista kituri care sa lege camerele direct la cutia de sigurante... exista kituri care sa iti puna intrerupator ca sa nu iti omori bateria cand ai motorul oprit. Nu folosesc asa ceva deci nu o sa ma avant sa iti recomand. La partea de cablaraie in schimb e si o sa fie o problema. Eu am masina asta si am un prelungitor care tripleaza mufa de bricheta. La camera din spate firul trece pe sub covorase, pe sub scaune si bancheta si prin portbagaj. La cea din fata o sa urmeze sa il trag pe langa parbriz, apoi pe marginea bordului pe langa usa pana unde o sa fixez tripla deasupra pedalelor aproape de consola centrala.

Ca camere mici si discrete sau care se potrivesc in spatele oglinzii ar fi:
    - Prestigio RR 565 cu GPS, dar daca o gasesti sub 300 de lei ca nu face banii altfel :)
    - Ceva din seria G1W
    - Mobius care e asa de mica ca merge oriunde
    - Vantrue N1 cum are @DinTraficCulese
    - Philips ADR810

Am vazut filmari de la toate cele 5 altfel nu le aminteam. Primele 2 sunt in partea de jos a clasamentului dar se pot gasi ieftin. Mobius e foarte tare la banii la care o gasesti, iar ultimele 2 sunt de varf la calitate, chiar si noaptea.

O sa fie multi care o sa sara ca "nu Prestigio" (sub diverse forme de exprimare), si din auzite tind sa fiu de acord cu ei, dar la fel:
    - nu Smailo,
    - nu Mio (desi Mio 600 pare facuta de altii la cat de buna ii peste majoritatea Mio-urilor pe care le-am vazut)
    - nu cumparata din Auchan (Omega Car DVR sau mai stiu eu ce minuni care sunt sub nivelul de chinezarii)

Daca vrei sa o folosesti si pe bicicleta sau in afara masinii sunt multe action-camuri decente, unele chiar si mici la pret bun (gen SJ4000... Mobius e tot action-cam apropo, sau mai noi Xiaomi Yi), dar in general o camera de actiune va filma mai slab noaptea (nu e obligatoriu, doar am constatat asta cel putin la GoPro).

3. Salut!

Camere mici si discrete sunt pe piata o gramada, problema e ca doar unele functioneaza bine si sunt fiabile.
    Ce imi vine acum in minte, asa rapid fara o gandire minutioasa asupra acestui topic, sunt :

1. Camerele din gama Mini 0805+++ (adica toate modelele dupa acest model 08**) Filmeaza bine noaptea si ziua. Poti diferentia detalii si numere de inmatriculare.
    2. Mobius - O camera mica, compacta care filmeaza bine noaptea si ziua. Aceasta se poate ascunde foarte, foarte usor in masina si ai o multime de posibilitati la ea. Poti cumpara extra doar lentila cu o extensie de cablu care merge in corpul camerei. Astfel, corpul camerei il poti ascunde undeva in plafon, iar in parbriz ai avea doar o mica lentila care nu se observa deloc! Daca chiar ar observa-o careva, ar spune ca e ceva senzor pentru stergatoare... Eu pe asta as merge si as miza! :)

Eu mi-am cumparat de curand un Vantrue N1, care este o camera foarte mica, in comparatie cu 70% din dash cam-uri. Este de marimea unui GoPro Hero 3 si filmeaza bine. Dar nu este mai mica ca un Mobius si nu ai optiunile enumerate mai sus.

As mai adauga la lista si ce a spus @RebounD11 : Ceva din seria G1W.

Cel mai bun loc pentru o camera este in spatele oglinzii sau in dreapta ei. Mini si Mobius se poate ascunde foarte bine in locul acela din spatele oglinzii.

Legat de pret... nu sunt nici ieftine, nici scumpe. Un Mobius nou e la ~400 lei. Un Mini 806 e peste 600 lei in RO, sau pana in 600 daca o achizitionezi din afara RO.

Pe lanaga asta, cele enumerate de mai sus au un unghi de filmare de peste 150 de grade, ceea ce e indicat.

Camerele din gama VicoVation sunt bune, dar sunt printre cele mai scumpe si nu sunt chiar tocmai mici. :)

4. cva183

cva183 șofer

Wow...Ms foarte frumos de raspunsuri !!!

Am avut focus 2 si intradevar nu se taia alimentarea la bricheta cand se oprea motorul...la asta nu am verificat...urmeaza sa verific.

De locuit locuiesc in CJ...dar si aici e destul de cald vara....o sa caut ceva fara baterie...e mai simplu. Intrebare: Cand bubuie bateria....curge ceva din ea? ma refer pe bord si asa...ca aia ar fi naspa...de aia m-as teme eu cel mai mult... :D

Urmeaza sa studiez putin modelele enumerate sa vedem ce si cum...pe care ma decid :D

Faza la mine...cu pusul in spatele oglinzii e ca eu la masina asta am "delir" acolo...are ea ceva senzori/camere ce recunosc semne de circulatie, benzile de drum etc... si nu stiu daca o sa se vada bine...
    E asa ca si in poza asta....sau asta :D

Voi cum va mascati camera sa nu se vada? Sau le dati jos?

5. RebounD11

RebounD11 șofer activ

In principiu o sa fie baterie litiu-ion, daca ii faci un scurt prea mult timp, risti sa iti ia foc, deci nu cred ca picura altceva decat plastic topit :)

De la caldura o sa se umfle... iar majoritatea bateriilor au un fel de supapa in ambalaj care sa cedeze cand presiunea interna creste peste un nivel si sa nu continue ambalarea termica. Abia atunci sunt sanse sa curga ceva din ea, dar cand o sa se intample aia o sa fie deja prea umflata sa o mai poti tine in interiorul camerei... iar in cazul tuturor camerelor (cele care au baterie) pe care le-am avut pana acuma, fara baterie nu functioneaza chiar daca e alimentata direct din bricheta.

E RS? Glumesc, ai zis ca ii combi...

Trecem peste, am condus masina ca a ta si am reusit sa ascund binisor ditamai Vico TF2+ in spatele oglinzii pe dreapta :)
    Exemple de filmari din masina aia:
    1. http://www.trafictube.ro/radar-germania/ - aici e fara benzi negre

2.

- aici sa te distrezi cat ma duce capu' cateodata (probabil o sa il postez si pe site la un moment dat, desi tineam minte ca am facut-o deja). In plus se vede si cat de mare ii camera si cam unde poti sa o pui sa nu te incurce... mai ales ca oricare din alea enumerate o sa fi mult mai mica si o sa poata fi pusa mult mai sus.

Nici nu o maschez nici nu o dau jos :D

O sa ma joc cu niste carduri EyeFi la un moment dat sa pot sa am si live-stream cand le tin pe baterie in masina :D

L.E.: L-am postat pana la urma, sa mai radem putin :)

Last edited: 7 June 2016
  6. Eu de obicei o dau jos cand plec de la masina mai mult de 30 minute / sau peste noapte. Daca sunt in apropiere (ex. merg la mec si o parchez iar eu stau inauntru sau afara pe terasa) nu o dau jos.

Da... intradevar, nu prea ai unde sa o pozitionezi la oglinda acolo. In primul rand trebuie sa te decizi la o camera si dupa aceea la cum o pui in parbriz.. sau studiezi putin problema parbrizului si vezi unde ai putea sa o pui... iar mai apoi sa cumperi una care sa se incadreze in pozitia la care te-ai gandit tu.

Nu am patit pana acum sa explodeze bateria (am avut Mobius si inca am) dar nu a apucat calduriile acelea mari ca sa se supraincalzeasca si sa explodeze. Cam asa arata o baterie de camera de masina care a explodat :

Nu stiu sa iti spun daca curge sau nu, dar daca ar curge, ma gandesc ca ar afecta bordul si plasticul din masina. Daca un simplu odorizant care curge pe bord poate face stricaciuni, probabil si o baterie care curge va face... Dar nu am auzit pana acum.

Uite aici cateva discutii despre explozia bateriilor de dash cam : https://dashcamtalk.com/forum/threa...ind-conclusive-evidence-of-it-happening.7255/

Noile camere Mobius vin mai nou cu un capacitor in loc de baterie, ceea ce ajuta foarte mult.
    La fel e si la cele din gama mini.. daca nu ma insel. Si ce am cumparat eu acum, Vantrue n1, vine cu un capacitor si nu cu o baterie.
    Daca scot mufa de alimentare din camera, ea va mai functiona 5-10s dupa care se va stinge.

7. cva183

cva183 șofer

@RebounD11 Cum ai puso tu in dreapta oglinzii se vede super ok...zic eu. Nu este oare ceva suport ce se prinde efectiv pe oglinda...sa leg camera de el?

Eu nu stiu cu ce accesorii ar trebui sa vina o camera de obicei...din cate am vazut fie sunt cu ventuza (gen..ca si GPS-ul) fie sunt din acelea tip oglinda care au cumva prindearea cum zic eu...doar ca eu nu vreau sa vina peste oglinda...ci in dreapta.... Tre sa ma apuc sa caut pe ebay sau pe undeva... :) Ma gandesc ca este...doar au aia de la GoPRO tot felul de sisteme de prindere....

PS: Nu, nu e RS...e Titanium 1.6 diesel :D :D e luata de pe net poza...

8. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Poti sa ingineresti tu ceva dupa ce ai camera. Mai exista posibilitatea sa lipesti de parbriz suportul camerei cu banda dublu adeziva, majoritatea camerelor vin cu optiunea asta. Iar daca e destul de mica incape si ea in spatele oglinzii.

Fain asa, dotari ca lumea... motorizarea e cam bleaga dar se poate rezolva cu o resoftare daca esti ca mine :D

9. cva183

cva183 șofer

Ce imi place... e mini 0805 sau mobius... sunt super discrete si cred ca pot sa le fac sa se integreze cumva "natural" in zona aia...

Intrebare: mobius este dashcam sau action cam? Are functia aia de "scriere in loop" Modelele acestea au baterie? Imi plac si daca nu sunt duale...oricum pe fata este cel mai important... :D

@RebounD11 Da...dotari calumea....motorizarea e ok...115 cp... e chiar vanoasa asa....preferam 2.0 dar asta am gasito si mi-a placut...nu poti fi chiar cu toate I guess... :D

10. Mobius este si dash cam si action cam.
    Colegul @rodean.razvan are un mobius care l-a pus pe un aeromodel (avion).
    Generatiile mai vechi vin cu lentile cu unghi mai mic si cu baterie. Cele mai noi vin cu un nou tip de lentila (cu un unghi mult mai mare) si in loc de baterie, vin cu un capacitor. Da, Mobius are si functia de scriere in loop. Si dupa cum am spus, poti cumpara o extensie a lentilei care o pui in parbriz si corpul camerei il ascunzi pe undeva prin plafon sau chiar in spatele parasolarului. Asta daca te decizi la Mobius.

Gama Mini are avantajul suportului gandit bine. Ai si suport si alimentare intr-un singur dispozitiv. :) Iar pe langa asta, se poate monta / demonta extrem de usor.

11. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Action cam.

Are din cate stiu.

Vin cu baterie dar au ca accesoriu sa inlocuiesti cu condensator.

Poti sa iei 2 camere :)

Au cuplu decent pentru 1.6, la 115 cai au 250 sau 260 Nm cred, care e aproape cat a mea de 1.8 la 125 de cai, dar au cutia de viteze gandita pentru economie si e comoda in oras, dar iti taie tot elanu' si distractia. Probabil e aceeasi cutie ca pe motorizarile de 2.0, unde se potriveste perfect :)

12. cva183

cva183 șofer

Uite... cum a montato tipu/tipa asta e super...dureaza ceva cred...dar se integreaza bine :D

@RebounD11 E grea operatinea de inclocuire a bateriei cu condensator? eu is praf cu chestiile astea :)) nu am ciocan de lipit si alte chestii :D

13. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Nu e nevoie de asa ceva. La majoritatea camerelor bateria nu e lipita direct pe placa, e conectata printr-un conector. La Mobius condensatorul ala e un accesoriu pe care poti sa il cumperi separat. Scoti mufa cu bateria si pui ala in loc :)

Trebe doar desfacuta camera dar nu e complex.

Vezi aici:

Desfaci surub, scoti bateria, pui condensatorul.

14. La fel e si cu lentila. Ai doar de scos / bagat inapoi mufa si aia e. Nu e mare lucru.

15. cva183

cva183 șofer

Uffff...am verificat priza...si din pacate nu se taie alimentarea cand opresc motorul...si nici cand inchid masina... deci singura solutie ar fi sa il leg direct la sigurante... nu?

16. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Depinde de siguranta :) Vezi la ce se taie alimentarea cand iei contactu'. Ca daca pui la siguranta de la bricheta, o sa ai aceeasi problema.

17. Dar sigur nu se taie curentul la bricheta dupa mai mult timp?
    La unele masini, dupa ce iei contactul, priza mai are curent vreo 10-30 minute, dupa care se taie si de acolo.

18. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@DinTraficCulese dupa o ora daca nu se interactioneaza. Daca tragi curent de la bricheta o sa creada procesoru' care se ocupa de asta ca interactionezi. Nu se taie.

Radiou' de exemplu daca il las mergand se stinge dupa o ora daca am motoru' oprit. Camera nu. La fel si la Focus 2.

19. bonygy

bonygy șofer

Nu... singura solutie ... si sigura dpdv tehnic... este sa faci o miscare in plus inainte de a iesi din conserva si sa tragi alimentarea din bricheta, apoi inca una cand te urci inapoi si o infigi acolo, sau sa pui un comutator pe fir. Improvizatiile la tabloul de sigurante pot costa mai tarziu.

20. RebounD11

RebounD11 șofer activ

@bonygy nu zice nimeni de improvizatii. Legi practic in seria cu siguranta... exact cum sunt toate electronicele masinii. Se vand si kituri pentru asta... nu am linkuri inca dar a prezentat Techmoan cateva. La fel poti sa o alimentezi din OBD, dar asta mi se pare overkill :)

Dar sunt de acord cu tine cu trasul alimentarii din bricheta cand iesi din masina. Eu asa fac, mai ales ca alimentarea din baterie externa se face cu alte cabluri :D si eu nu am nici un stres sau probleme sa modific in deplina siguranta orice parte electrica a masinii.

Share This Page