1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sj 4000

Discussion in 'Camere Video' started by steffan, 13 January 2014.

1. Multumesc pentru detalii!
    Am primit mail de la suportul celor de la Foxoffer si mi-au comunicat faptul ca vor trece mentiunea GIFT si valoarea de 20 USD si au intrebat daca e o problema in sensul asta. Bineinteles ca am reaspuns ca nu.
    Foarte prompti in raspuns. Acum sa vad cand o ajunge...

2. mihaibzgica

mihaibzgica șofer

Eu nu am plătit taxe de nici un fel când mi-a ajuns la poştă, deoarece am avut free shipping prin Swiss Post. Când a ajuns în România apărea cu ţara de origine Elveţia, cu care avem convenţii fiscale. Mie mi-a trecut chinezoiul "adaptor" 20$. Sunt curios în cât timp îţi vine, am un colet blocat la BSI de 10 zile...tanti de la poştă mi-a zis că aşa e în perioada asta, mai aglomerat....

3. freddy

freddy șofer

Tot foxoffer?

4. mihaibzgica

mihaibzgica șofer

@freddy
    De pe Aliexpress am dat comandă, un site mai mare decât foxoffer. Este practic divizia de retail al Alibaba. În altă ordine de idei, am două colete la poştă din data de 09.11.2014. Am vorbit astăzi cu o cucoană (foarte amabilă de altfel) de la call center-ul lor şi mi-a zis să mă duc la oficiul vamal numărul 5 de pe B-dul Libertăţii că e posibil să fie acolo...sau e posibil să nu fie...dar ar fi bine să mă duc, să nu treacă alea 10 zile să se întoarcă. Odată ajuns acolo m-am strecurat printre sacii de scrisori/colete/whatever şi am vb cu omul de la tejghea. Mi-a căutat produsele după AWB în câteva registre şi mi-a zis că cel mai bine ar fi să revin miercuri. sau joi. Nu ştie exact, au primit foarte multe colete de la Poştă, s-a schimbat schema de trimitere and blablablabla...
    Rămâne de revenit miercuri....aproape că a făcut mai puţin din China până aici decât de la Poşta Română până la mine acasă (acelaşi oraş, Bucureşti).

5. Salutare!
    In referire la postul meu de mai devreme, tin sa va anunt ca ieri am ridicat de la posta coletul venit din "Olanda" :D. Comanda 20.11.2014, ridicare posta Iasi 15.12.2014. Am stat putin cu inima stransa cand am deschis pachetul caci pe langa cutia camerei era doar incarcatorul de masina si suportul pentru parbriz. M-am linistit insa cand am deschis cutia camerei in care se aflau toate accesoriile comandate suplimentar(acumulatoare, incarcator acumulatoare, card in camera, cablu HDMI).Chiar mi-au dat in plus, fara a comanda, un capat de cablu de alimentare, partea ce intra in camera, in forma de L, din care ies 4 fire...cred ca poate fi conectat la un adaptor ceva... Singura mare dezamagire este suportul pentru masina, care nu are nicio legatura cu ceea ce ar trebui sa faca... ventuza aia nu se tine deloc de parbriz si nici de orice alta suprafata de sticla, nici spalata, aburita, umezita, scuipata...:)). Deci, pentru amatori....NU COMANDATI SUPORTUL DE MASINA CA NU AVETI CE FACE CU EL. Astea fiind spuse, stiti de unde as putea cumpara un suport de parbriz compatibil care sa-si faca efectiv treaba? :D. Pentru alte intrebari sunt la dispozitia dumneavoastra...
    Sarbatori fericite!

6. lancer1

lancer1 șofer

va salut!
    deci colete din china prin PostNL ajung si la posta romana. citisem pe alt forum ca DPD ar itermedia coletele si la intrare in RO ar emite alt cod de tracking specific lor.
    deci mai am de asteptat pana vine coletul meu... :(

cat timp rezista bateria? poate umple un card de 32 gb?

7. Nu stiu daca poate umple un card de 32 GB o singura baterie incarcata full. Dat fiind anotimpul nu am apucat sa testez camera pe bicicleta, sa folosesc doar bateria....Pana acum am folosit-o doar ca si camera de bord si am activat functia specifica masinii(cand primeste curent de la masina incepe automat sa filmeze). Am testat-o doar pe drumul de acasa la serviciu, cate aproximativ 10 minute. La 1080 10 minute de film insumeaza aproximativ 1 GB de memorie. Pt 1080 arata ca ar inregistra aproximativ 4 ore insa la 720 timpul de inregistrare se dubleaza, la aprox 8 ore. Dat fiind unghiul mare -de 170 de grade al lentilelor, am vazut ca filmarea la 720 este suficient de detaliata si clara. E naspa ca am prins doar vreme urata, cu ceata, neavand astfel posibilitatea sa filmez si pe vreme insorita. Ma bucura insa versatilitatea accesoriilor cu care vine camera...cum am spus mai inainte, suportul de bord al celor de la Foxoffer e degeaba, asa ca am improvizat si am folosit suportul de centura/ curea, pe care l-am prins de bratul unui suport de masina pt telefon. Merge si asa...:)
    Numai bine!

8. mihaibzgica

mihaibzgica șofer

Un card de 32 gb se umple cam dupa 4 ore de filmare full hd (1080p). Bateria tine cam o ora.

9. Exportix

Exportix șofer

A apărut SJ5000

10. ANV

ANV șofer

11. Exportix

Exportix șofer

SJ5000 e generația mai recentă, totuși, mai ales prin modelul SJ5000+ care este cu chipsetul Ambarella A7LS75 ce duce 1080p 60fps.

M10 e din aceeși generație cu SJ4000 și e bine că are și varianta cu WiFi deoarece chipsetul 96655 este de generație mai nouă. Iar din câte știu eu la 96655 nu mai există acel overlap de 1 secundă între videoclipuri.

Totuși nu știu care din cele două CMOS, Aptina la M10/SJ4000 și Panasonic la SJ5000 se pretează mai bine pentru cameră de trafic. Eu mă aștept ca topicurile despre SJCam să fie mai offtopic, adică despre utilizarea camerelor ca și action-cam.

12. mihaibzgica

mihaibzgica șofer

Ultimele 2 modele sunt mult prea scumpe in opinia mea... Eu am dat comanda Sj4000 wifi 85$. Cu ultimele modele de 170$ incep sa se indeparteze de conceptul de camere ieftine...

13. andu105

andu105 șofer

salut la toti.
    am si eu 1-2 intrebari legate de aceasta camera daca se poate.

1. conectarea prin wi/fi dintre cam si tel necesita internet la telefon?

2. pe acel mic display pot vedea pozele/filmarile din card?

va multumesc

14. mihaibzgica

mihaibzgica șofer

1. nu
    2. da

15. Latky

Latky șofer

Salutare, de 1 saptamana mi-am achizitionat si eu un SJ4000, întrebarea mea este voi aveti functia TimeLapse?

16. andu105

andu105 șofer

de unde ai achizionato? mie azi dim mi a ajuns si m am uitat fugitiv la ea.si din ce tin minte am timelapse..verific

17. fabby

fabby șofer

Am comandat anul trecut camera si la vreo 2 luni de folosire dar nu prea mult a inceput sa mi se blocheze supa 3 min. de filmare. Si eu si un prieten a patit la fel. Aveti idee ce poate fi si unde as putea sa o repar in bucuresti? Nu pot sa o trimit inapoi in china ca nu stiu de pe ce site am facut comanda :)

18. andu105

andu105 șofer

ai incercat un update de firmware? un alt card cu o clasa mai buna?

19. Alexcs

Alexcs șofer

@fabby incearca sa vorbesti cu cei de la SJCAM Romania, www.sjcam.ro
    Eu am luat de la iei acum 2 luni si o folosesc foarte des, si functioneaza perfect.

20. Am comandat acum 3 luni de pe foxoffer un SJ4000. A functionat doar 2 luni, si dupa nu mi-a mai mers deloc..nu mi se mai deschide. Am incercat sa iau legatura cu ei, dar nu mi-a raspuns nimeni. Am vorbit cu cei de la SJCAM romania in sperata ca imi pot schimba camera, dar mi s-a spus ca e un fake si ca nu pot face nimic. Am zis sa mai incerc odata si am cumparat de la ei. Diferentele sunt foarte mari : meniu diferit, merge mult mai repede, filmeaza mult mai bine. Multumesc Alexcs

Share This Page