1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Vantrue N1

Discussion in 'Camere Video' started by DinTraficCulese, 22 May 2016.

1. Da, am achizitionat camera aceasta. Inca nu e disponibila in europa, dar avand un prieten in USA care vine in RO peste doua saptamani, i-am spus sa o cumpere.

Ce m-a facut sa o aleg?

- Este sora mai mica a Vantrue R1 Pro Dash Cam.
    - Cand am cumparat-o, producatorul a acordat un voucher lui Techmoan de 30$ iar oricine folosea acel voucher avea reducere de 30$. (doar in USA din pacate)
    - Este o camera mica care filmeaza bine atat ziua cat si noaptea.
    - Incarcarea camerei se face cum ai pus-o in suport. Da, mufa de alimentare este integrata in suport.
    - Unghi maricel : 156 de grade.
    - Pe langa ca e mica, are si ecran. (am un Mobius de care sunt extrem de multumit, dar uneori mi-ar prinde bine un ecran)
    - Are microfon bun. Da, ma intereseaza acest aspect de cand un taximetrist a fost sanctionat cu amenda penala pentru amenintari. Daca sunetul nu era unul bun si nu se auzea vocea lui, slabe sanse ar fi fost sa fie sanctionat.

Un review mai detaliat cu imagini si clipuri aveti aici : http://www.techmoan.com/blog/2016/5/17/a-great-small-dashcam-with-a-screen-vantrue-n1.html.

Nu pot sa va spun mai multe despre ea pana cand nu vine. Mai am de asteptat doua saptamani. :)

Camera a fost 70$ + am mai cumparat un card de 32GB class 10 la 10$. Costul transportului este 0, evident.

Am zis sa scriu despre ea putin fiindca o voi folosi de zi cu zi. Nu stiu pe nimeni care are camera asta. Risc sa ma incred in parerea lui Techmoan.. si nu ar fi prima data. Pana acum nu m-a dezamagit. :)

Pareri? (din review-urile de pe net)

Eu spun ca pretul este unul bun pentru ce ofera, mai ales la 70$. (100 fara voucher)

Va urma...

Attached Files:

2. Salut la toti din nou!

Dupa cum am spus, am revenit cu un update.

Camera a ajuns la mine de curand, ieri, si nu am apucat sa fac prea multe clipuri de exemplu.
    Camera este foarte mica pentru un dash cam. Mai mica ca si un Marcus. Mai jos puteti vedea poze cu camera in comparatie cu un GoPro Hero 3 BE.

Pot spune ca sunt multumit de ea. Filmeaza bine atat ziua cat si noaptea. Imaginea este clara si se vad detaliile de care am nevoie in caz de accident, Doamne fereste!

Aici aveti si cateva clipuri la apus / noaptea (fara lumini stradale/cu lumini stradale):

Din cauza procesarii imaginii si, mai apoi, urcarea clipului pe youtube, calitatea a scazut considerabil. Clipurile brute direct de pe card au o calitate mult mai buna ca cea de pe youtube.

Care ar fi minusurile camerei? Pana acum am remarcat doar doua :

- suportul nu e prea "tapan". Uneori, cand drumul nu este tocmai drept, camera vibreaza in suport. Si masina mea nu e cea mai soft cand vine vorba de amortizoare si suspensii.
    - un sunet de frecventa inalta pe clipuri. Probabil s-a rezolvat aceasta problema in noul firmware. Nu am apucat sa ii fac update la soft, dar o voi face.

Vor urma mai multe poze si mai multe clipuri ca si exemplu. Voi incerca sa incarc niste clipuri brute pe undeva pentru a vedea adevarata calitate a imaginii. Locul camerei in parbriz inca nu am hotarat-o. Vreau sa fac mai multe teste ca sa vad unde este pozitia cea mai buna pentru ea.

Va urma...

Attached Files:

3. RebounD11

RebounD11 șofer activ

4. jgyprime

jgyprime șofer

pune-i un filtru CPL ca sa scapi de reflexiile bordului in parbriz.
    masori cu un subler diametrul exterior al carcasei obiectivului
    adaugi 2:4 mm
    te duci pe ebay
    cauti un filtru CPL la pret avantajos cu diametrul> d+2 (exemplu: cpl filter 58 mm)
    cauti un step up ring adapter metalic (nu lua de plastic ca se rup repede) cu dimensiunea (d+2:4) - diametrul filtrului (exemplu: step up ring adapter 55 58)
    te inarmezi cu rabdare (intre 2 saptamani si 2-3 luni, depinde de chinezoi)
    fixezi inelul (daca merge doar prin presare e marfa, daca nu, pui banda dublu adeziva sau gasesti o alta solutie).
    pui filtrul peste inel si-l reglezi (evident, cand masina e cu botul inspre soare si se vad reflexiile in parbriz cel mai mult)

5. Multumesc de sfaturi!
    Am deja un filtru CPL care l-am cumparat anul trecut. Nu imi trebuie nici un step up ring adapter, fiindca filtrul a venit deja cu un ring care pe deasupra e si magnetic. Va trebui doar sa pun, cum spui tu, niste banda dublu adeziva probabil ca sa fixez inelul de lentila camerei.
    Din pacate lentila camerei are in jurul ei doar plastic care o tine pe pozitie si degeaba am magnet la filtru. :)
    Inca nu am apucat sa ma joc cu camera mai mult sau sa ii gasesc o pozitie ok in parbriz pentru ca circul mai mult cu bicicleta.

6. jgyprime

jgyprime șofer

eu nu aveam nimic...
    am dat pe inel adaptor + filtru cpl + filtru uv cam 5$.
    nu mi se pare mult...

7. Revin cu un update legat de suportul camerei : tremura extrem de mult. :)
    Cauza : joint-ul de la camera este destul de flexibil si nu ai nimic cu care sa strangi bila de la joint.

Se poate observa si in poza de mai sus. Este vorba de bila din joint. Nu ai cu ce o strange sa fie mai tare/rigida. In partea din spate sunt doua suruburi, voi incerca sa le strang pe acelea, poate astfel se va aplica ceva forta pe bila si va fi mai rigida. Revin cu update-uri.

8. RebounD11

RebounD11 șofer activ

O menghina :D

9. Daca nu merge cu strangerea suruburilor, ma gandesc sa desfac acel capac care tine bila si sa introduc o bucatica mica de cauciuc/hartie/carton/ce imi vine la mana sa pun intre bila si capac. Astfel, dupa ce pun totul la loc, pe langa capacul initial care aplica ceva forta pe bila, hartia sau ce as mai pune acolo ar aplica si mai multa forta si astfel totul va fi mai rigid... Cel putin in teorie.

10. RebounD11

RebounD11 șofer activ

Cineva a rezolvat problema "ingrosand" bila lipind chestii pe ea (parca banda izolatoare sau vopsita cu ceva mai rugos si gros). Seamana cu prinderea de la Prestigio care ceda destul de repede si incepea sa se balangane camera.

Oricum, in general orice articulatie cu bila incepe sa joace mai devreme sau mai tarziu. Vico de la tine incepe sa danseze pe luneta oricat de tare as strange... iar un coleg are un trepied foto cu articulatie cu bila si ala incepe sa nu mai tina asa de bine :D

11. Masinuta mea fiind "little dizal" vibreaza la relantiu. Vibratia in masina nu se simte, se vad doar efectele vibratiei intr-o sticla cu apa, un pahar cu apa / cafea etc... si pe filmare. :)

Aici puteti vedea cat de mult tremura suportul.

Problema cu vibratiile pe filmare apare doar cand motorul este cald. (apa la 90 de grade) Dimineata, cu motorul rece, nu are nicio treaba.
    Se poate vedea mai jos.

12. Update : Am desfacut suportul si am pus temporar o foaie ceva mai groasa. Am strans suruburile si camera atasata nu mai joaca in suport.
    E destul de greu sa misc de camera acum. Voi face si un test cu camera montata pe masina. Daca da rezultate, voi cauta ceva asemanator, dar care sa aibe o culoare mai inchisa. Galbenul acela se vede foarte tare si iese in evidenta. Va urma...

Attached Files:

13. Revin cu un clip demonstrativ pe inserat / noapte.
    Sunt extrem de multumit de cum filmeaza si de cum se comporta in lumina slaba / noaptea. Pe zi nici nu mai are rost sa exemplific.

In imaginea de mai sus se pot vedea detaliile destul de bine. Se vede foarte clar ce scrie pe indicatoare.

Singurul minus e legat de suport care inca vibreaza uneori... dar doar uneori. Trebuie sa rezolv problema asta. Dar chiar si asa, vibratul nu afecteaza cu nimic imaginea per ansamblu.

Share This Page