1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Vico Marcus 2, 1080P ... probleme :(

Discussion in 'Camere Video' started by Auditraffic, 18 September 2016.

1. Auditraffic

Auditraffic șofer

PS: Postez si aici, se pare ca in celalalt forum nu prea este vizitat.

Va salut!
    Detin de ceva timp un VM 2 si este prima camera auto pe care o am. Totusi, sunt un pic suprins de cum filmeaza in 1080P cu si fara HDR activat.

Postez mai jos 2 clipuri filmate fullhd, sa imi spuneti daca vi se pare si voua ca imaginea este putin cam neclara, tremurata, sharp, nu se vad numerele prea bine la masini, etc. (nu stiu exact sa o definesc, insa nu este cristal, asa cum ma asteptam sa vad la fullhd).

1080P HDR

1080P fara HDR

De filmari pe noapte nici nu mai pomenesc, chiar si in conditii de lumina (filmare in Bucuresti), abia se disting numerele la masini, s.a.m.d.

Stiu de acel filtru care se aplica si elimina reflexiile din parbriz, insa nu cred ca ma ajuta cu filmarea. Eu cred ca nu am ceva setari corecte in camera, altfel nu imi explic. :(

Multam!

LE: Acestea sunt 2 poze (screenshot-uri) facute din ceva clipuri filmate de mine. Asa cum spuneam, nici nu se disting numerele masinilor daca dau pauza si generez un SS...

bscap0000.jpg bscap0001.jpg

2. Nu stiu sa ma pronunt la VM 2, dar ceva nu pare a fi ok.
    Nu vad ce ar fi gresit la setari. Daca mai ai garantie la ea, eu spun sa o returnezi si ca sa fie verificata, daca nu, sa iti trimita una noua.
    De cand ai problema asta? De la inceput, de noua, sau dupa ceva timp de functionare?

3. Auditraffic

Auditraffic șofer

Camera este noua, are 1 saptamana. De la inceput a filmat asa, nu stiu ce sa zic... :(

4. Eu spun sa o returnezi. Daca ai luat-o de la Razvan se rezolva totul cum trebuie. (Experienta personala. Foarte corect si serios in privinta garantiilor)

5. Auditraffic

Auditraffic șofer

Nu e vorba de garantie, am luat-o din alta parte si, si aia sunt seriosi. Doar ca nu sunt sigur daca e de la camera sau, atata poate ea si cer eu prea mult...

6. Vico M 2 e mai slaba ca si M3 si M4. Am avut si 3 si 4 si nu au fost probleme. Ce-i drept 2 nu am avut dar tot nu cred ca e in regula ca imaginea sa nu fie clara. Poate vad posesorii de M2 mesajele si te pot ajuta ei mai mult.
    Incearca si pe grup de FB al TT. Cred ca sunt mai multe sanse ca acolo sa fie careva care are M2 si care stie mai multe.

7. icsulescu

icsulescu șofer

Eu nu văd nimic în neregulă. Camera este montată fără filtru CPL, are rezoluție maximă 1080p.
    Imaginea de pe youtube e datorată compresiei și stabilizării. Poate tu compari imaginea cu una văzută pe net, dar autorii au editat clipurile și au schimbat codecul clipului uploadat pe youtube, prin urmare youtube comprimă altfel clipul.

Încearcă să compari imaginea Vico Marcus 2 cu a altor camere de pe piață care filmează la 1080p (side by side).

O poți trimite în garanție dacă tu consideri că nu funcționează corespunzător, eu personal nu văd probleme.

Last edited: 20 September 2016
  8. Auditraffic

Auditraffic șofer

Multumesc mult pentru raspunsul dat, m-am mai linistit. Nu stiu de ce aveam asteptari mai mari de la ea.
    Acele screenshot-uri facute nu sunt de pe youtube, ci direct din playerul de pe PC, deci consider aia o imagine bruta.
    Poate o fi nevoie sa prelucrez putin imaginile alea, sa imi apara clar numerele masinilor din video, nu stiu... :D

9. icsulescu

icsulescu șofer

Poți s-o returnezi dacă nu ești mulțumit. Sunt sigur că poți găsi alta mult mai slabă la banii ăia. :D

10. Auditraffic

Auditraffic șofer

Nu e neaparat vorba ca nu sunt multumit, doar ca ma asteptam sa filmeze un pic mai clar, sa disting intr-un video spre exemplu, numarul de inmatriculare al celor de pe sens opus care sunt in miscare. :D

11. icsulescu

icsulescu șofer

Eventual să-i faci update dacă o mai ții. Corectează niște bug-uri.

Ultima vers. de firmware (v. 2.2G) conține și corecțiile din vers. anterioare. Nu e nevoie să descarci fiecare versiune de firmware în parte. Sunt postate acolo ca și istoric.
    http://vicovation.ro/suport-tehnic/firmware-vico-marcus-2/

12. Auditraffic

Auditraffic șofer

Stiu icsulescu, mersi pentru interesul acordat, insa camera a venit cu 2.2 deja instalata. :D cred ca pur si simplu trebuie sa ma obisnuiesc cu ea. :))

Share This Page