1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

ZX1 - probleme sunet

Discussion in 'Camere Video' started by Anonymous, 8 August 2011.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Se poate rezolva cumva sunetul la zx1? Firmware-ul de pe camera e ultimul de pe site-ul kodak.

Un filmulet(~500Mb) direct de pe camera, fara editari, salvari, convertiri:

http://www.megaupload.com/?d=JOBLUYBD

Camera e prinsa de parbriz

Alimentatorul permite 2A la 5V

Video-ul e cu susu-n jos ... folositi VLC ( dati ctrl+E, Video Effects, Geometry, bifati Rotate si mutati rotita pana se intoarce imaginea)

2. zoso

zoso forumist

nu, updateul nu rezolvă problema. soluţii sunt două. fie schimbi camera cu un model mai nou, fie pui un plasture peste microfon, să mai filtreze zgomotul.

3. AGENTUL

AGENTUL șofer

mergi in service,ai probleme cu microfonul,la mine se aude perfect,eu o am pusa normal,dar nu cred ca dauneaza in vreun fel asta

4. Ameriknu

Ameriknu șofer

Eu la U10 am sunet mai prost cand e pusa cu fundu-n sus. Mai multi paraziti.

Din ce am auzit din filmuletul tau, camera nu suporta frecvente joase asa bine.

Cand aveai bubuituri de la bass, se inregistra un scartz pe filmare.

Cand ai schimbat melodia, se auzea bine.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc ptr. raspunsuri. Voi incerca cu plasturele, burete de microfon, pusa drept iar in ultima instanta ii schimb microfonul

Nu prea vreau sa ma complic cu garantia. Am luat-o de la PcGarage si tre s-o trimit la ei, pana o face/inlocuieste, trimite inaipoi; bani, timp, etc

L.E.:

http://www.megaupload.com/?d=EDE81466

~100Mb Camera tinuta in mana, normal/invers, needitat, muzica/bass mai tare ca in masina. Se aude perfect.

In concluzie, problema cred ca e din cauza trepidatiilor atunci cand camera e pusa in suport pe parbriz.

6. kNox

kNox șofer

Şi eu păţesc atunci când e fixată în suport. C'est la vie...

7. Ameriknu

Ameriknu șofer

Din pacate, este de la vibratiile motorului.

In alta ordine de idei, eu am tot incercat cu suporti facuti de mine, precum si cu suporti cumparati.

Aparent problema este data de parbriz, care functioneaza ca un deflector si redirectioneaza vibratiile motorului direct in camera.

Urmeaza sa mai fac niste teste cu un suport care imi va veni in curand si cu un Kodak ZX3.

Ce am reusit, in schimb, a fost sa elimin aproape complet vibratiile camerei si sa am o filmare clara si fara trepidatii majore (gropile sau strazile deniveltate nu le pot nivela eu ).

Din pacate nu va pot indica un filmulet cu suportul respectiv din cauza ca nici eu nu mai stiu care sunt facute cu el.

Dar suportul este ala de bord, cu 4 picioare, facut de mine.

8. kNox

kNox șofer

Eu am confecţionat un suport similar cu cel al lui carco, sunt foarte mulţumit.

9. Anonymous

Anonymous Guest

@kNox : fa niste poze cand poti siiiii....termura cumva?

Share This Page