1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

Discussion in 'Camere Video' started by carco, 8 April 2011.

1. carco

carco șofer

Am facut o mica improvizatie si am pus ZX1 "in picioare" ca-n filmul de mai jos:

Filmarea a iesit cam asa:

vi se pare ca tremura rau / cu mult mai mult decat atunci cand e prinsa pe parbriz, adica asa:

2. Matrixu

Matrixu șofer

Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

Poate e si vina drumului dar compar cu filmele de la mine. Mi se pare ca absoarbe mai rau socurile dispozitivul de pe bord. Cel putin asa imi lasa impresia. Eu avand diesel cred ca o sa tremure si mai rau.

Parerea mea e ca merita sa ramai la parbirz.

1-0 ptr parbriz.

3. ctl

ctl șofer

Omul a venit cu o idee, mi se pare ok si pe bord. Bravo pentru video.

4. carco

carco șofer

ctl, nu pt. idee am postat ci pt. pareri gen cea a lui Matrixu

Ref. la idee, eu am folosti doua "chestii" dar se poate si cu una:

1. un gecko + un suport de pahar mai dur cu o fata lucioasa

sau

2. aplicat acel disc direct pe bord (eu nu l-am pus direct pt. ca are un adeziv destul de puternic si cum inca nu m-am hotarat daca ramane sau nu, nu vroiam sa-l scot cu tot cu bord, am testat lipit/dezlipit pe un birou si mi-a smuls furnirul de pe pal

O sa incerc sa fixez camera mai bine ( cu un colt din gecko sa fixez si capatul celalalt pe parbriz) si mai fac niste teste.

Problema e urmatoarea, daca filmez cu capu-n jos, atunci cand extrag bucati din mov-ul mare dureaza (detul de) mult pt. ca filmul e regenerat (encodat) cu filtrul "rotate", daca filmez normal, taierea e aproape instanta (ca nu se mai rescrie filmul).

PS. folosesc linux unde suportul pt. H.264 pare destul de slabut (si play cu rotate se misca greu), poate-n windows nu e asa o problema mare rotirea

5. Matrixu

Matrixu șofer

Eu folosesc iMovie de pe Mac. Acolo este irelevant modul de filmare. Dureaza la fel. Poate de asta nu m-am mai zbatut sa o asez pe bord. Ar trebui alti posesori de zx 1 sa se dea cu parerea.

Poate si niste filme pe mai multe zile o sa iti dea o idee mai buna asupra stabilitatii

6. tictac

tictac șofer

carco, am avut ocazia sambata sa vad scule profesionale ale unui echipaj de tv ce face emisiuni auto, si am vazut ce suport de parbriz au ei, am innebunit; din pacate din cauza noroiului (pusese camera pe exteriorul masinii, pe ploaie si noroi la o proba de indemanare) s-a blocat un surub de reglare si nu am mai luat-o si eu la testat insa saptamana asta sper sa ajung.

mi-a spus ca nu are legatura benzina/diesel, parbriz/tabla, gropi/asfalt lin, conteaza firma producatoare; si-a luat din germania suportul si o sa il rog sa imi zica de unde si cat a fost. l-au testat inclusiv pe camioane si a zis ca nu avea absolut nicio vibratie.

si cullman avea suportul ala de 120 lei, tocmai ce ma batea gandul sa il comand, acum vad ca l-au scos din oferta si cel mai ieftin e la 180, asa ca mai astept.

legat de procesare, m-am reintors la kodak media impression pentru rotire si scos audio, apoi la iwisoft video converter pentru convertire, efecte, taieri. mai am si mpeg streamclip insa e doar pt previzualizari si taieri. toate sunt gratis, si nu uitati de pe youtube editor care are si el destule optiuni.

7. carco

carco șofer

8. Anonymous

Anonymous Guest

9. gopo

gopo șofer

carco, suportul ala il am eu, merge sigur sa montezi camera in picioare

10. carco

carco șofer

oky, te astept pe irc sa-mi dai detalii (sa te bazai un pic), apoi punem concluzia aici

11. carco

carco șofer

gopo, l-am vazut la cineva, e prea maaaaaaaaaaaaaaare

12. Ameriknu

Ameriknu șofer

13. carco

carco șofer

alea-s bune sa cari sticla cu ele

Referitor la modul de fixare, am pus o bucatica mica din "gecko" pe parbriz si "intepenesc" camera intre parbriz si bord:

in filmul postat azi parca nu se mai vede tremuratul (cred ca asa raman cu ea).

14. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

o improvizatie asemanatoare am facut si eu, inspirat de acest topic. Diferenta este ca am mai pus si o bucata de plexiglass peste geco. Nu mi se pare ca vibratiile sunt mai puternice decat in cazul in care prind suportul pe parbriz. La mine tot ansamblul este mai putin vizibil pt. ca l-am montat in fata consolei centrale, camera se ridica putin peste bord. (imediat deasupra butonului de avarii).

http://www.4tuning.ro/images/vand-conso ... -0-0-0.jpg

@carco - nu ai incercat sa pui si ceva peste geko - sa nu mai fii nevoit sa sprijini camera si pe parbriz?

15. carco

carco șofer

@tux, pai am pus discul ala 3M (e foarte tare) insa daca pui gecko poti pune cam orice (plexiglas, suport de pahar mai tare), 3M-ul are adeziv (cand am testat nu-l lipisem, acum e lipit)

pune o poza pe postimage.org apoi copiezi aic codul de la "Thumbnail for Website"

16. driverx

driverx șofer

De unde ai luat gecko - ul?

17. carco

carco șofer

18. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

@carco - nu stiu ce am inteles initial, dar cred ca am citit pe diagonala. In poza ta nu am gasit suportul acela rotund si am avut impresia ca ai pus ventuza direct peste gekko - o chestie pe care am incercat-o eu si, evident, nu merge.

Eu acum trebuie sa ma hotarasc daca lipesc ceva definitiv pe bord sau revin la ventuza pe parbriz. Inca ma mai gandesc.

Nu am crezut ca gekko poate fi asa de folositor, chiar prinde bine. Depinde foarte mult de textura bordului si de forma (evident ca pe suprafata plana prinde cel mai bine).

@driverx - eu dintr-un magazin vodafone - 30 lei.

19. carco

carco șofer

chiar misto asa "pitita" acolo

eu nu mai renunt la pozitia in picioare, ma omoara intorsul

20. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

@carco Foarte frumos DIY felicitari pt idee, eu consider ca nu vibreaza mai mult decat pe parbriz si scapi si de neplacerile create de intoarcerea camerei.

@pinguinu nuclear Poti folosi banda dubla adeziva ieftina pt prinderea acelui plexiglas aceasta banda o gasesti la magazinele de piese auto si costa in jur de 7.5 lei.

Am spus ieftina pt ca este mai slabutza si nu se dezlipaste cu tot cu bord cand vrei sa elimini treaba.

Nu-ti recomand 3M sau BISON pt proiecte provizorii daca doresti sa ramana mult si bine acolo plexiglasu alege 3M.

Share This Page