1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

Discussion in 'Camere Video' started by carco, 8 April 2011.

1. Ov

Ov șofer

2. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

@carco - 53 de lei 2 bucati

Am 2, unul de la Orange (ca in link-ul lui @Ov) si unul de la Real. Ala de la Real a fost mai ieftin dar mi se pare mai bun. (nu gasesc poze - e de forma dreptunghiulara, semitransparent si cu soparla pe el).

3. Bugghy

Bugghy șofer

Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

Eu am unul luat de la un magazin de accesorii GSM, cu 4 RON. Arata exact ca cel vandut de padlipicios si n-am observat diferente semnificative (calitativ) fata de un Gecko autentic. Singurele diferente tin de forma, textura si transparenta (am vazut ca sunt Gecko-uri transparente prin supermarketuri, iar asta e negru opac). L-am luat la plesneala la vremea respectiva pt ca mi s-a parut inutil sa dau 30 RON pe o bucatica de cauciuc ).

Al meu are un an (a stat pe bord si la -20 grade, dar si la +40) si pare sa mai reziste mult si bine. In ultimul timp mai sustine doar telefonul si sta aproape orizontal pe bord, asa ca n-are prea mult de lucru.

O sa mai cumpar unul cand mai am drum pe la magazinul ala, sa fac cu el testele de pe siteul padlipicios.

4. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

Pe site-ul padlipicios sunt pad-uri care folosesc aceeasi tehnologie ca si cele mai cunoscute ca forma (cele cu gecko pe ele)...mai exact sunt construite din acelasi material.

Cred ca pretul de 13 lei este un pret bun si e oricum mult mai jos decat la Orange, Petrom sau mai stiu eu ce alt magazin.

@ Ov : Culorile disponibile momentan le puteti vedea in formularul de comanda.

@ carco : Nu exista notiunea de "copie". Formula chimica a siliconului special care sta la baza principiului de functionare a pad-urilor este fix aceeasi. Si se poate turna in orice matrita, sub orice forma. Diferenta dintre acestea pe care le producem noi si altele este ca aici nu se plateste brand-ul.

Mai exista pe piata, e adevarat, versiuni de tot rasul, dintr-un silicon pe care nu as vrea sa il las la caldura de exemplu. Acelea costa cativa lei. Dupa ce a trebuit sa imi schimb bordul din cauza lor m-am hotarat sa produc si sa comercializez asa ceva datorita utilitatii acestui obiect.

Pe langa faptul ca incerc sa imi fac marfa cunoscuta as vrea sa se inteleaga ca incerc sa promovez un produs ca usureaza enorm viata la volan. Indiferent de unde il cumperi.

Stima

5. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

@padlipicios - tu le si produci?

6. Camionagiu

Camionagiu șofer

mie imi place mult chestia asta din film, pe langa avantajul cu usurinta la editat nici nu e camera asa de vizibila ca atunci cand e in geam si se uita lumea la tine ca la masini straine (o expresie veche, eheee, de cand erau cateva masini straine intr-un oras )) )

7. carco

carco șofer

Mie mi se pare mai vizibila pe bord decat cu capu-n jos, in spatele oglinzii.

Oricum, nu prea merge (camera) pusa chiar asa ca-n filmele lui padlipicios, varianta decenta (in care nu-mi vibra) e cum am prezentat in film (pad lipicios si ceva tare pe care sa stea ventuza) + o bucata de "ceva" (un polistiren mai tare) intre camera (partea de sus) si parbriz.

8. zoso

zoso forumist

depinde de ce bord ai. la mine ar arăta nasol, e mai buna poziţia de sus. uită-te şi la ics, juma de imagine e ocupată de bord.

9. icsulescu

icsulescu șofer

Eu am avut de ales intre mult cer si mult bord. Am ales solutia: centrul imaginii pe linia orizontului.

(Vosonic-ul are un crosshair pe care il pun pe linia orizontului)

10. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

@ pinguinu nuclear: Da.

11. carco

carco șofer

@padlipicios, hai sa ne intelegem.

In primul rand, nu le mai promova ca fiind Gecko (e marca inregistrata), ceea ce vinzi tu nu-s Gecko sunt cel mult "tip Gecko" (desi nici denumirea asta nu o poti folosi).

In al 2-lea rand, un Gecko (original) costa 20 lei (chiar ieri l-am vazut intr-un orange shop si sunt convins ca, in hypermarketuri/alte magazine, se gasesc si mai ieftin), asta fiind un pret legal (deci 20 lei cu toate cheltuielile aferente: tva, taxe import/transport, chirie magazin, salarii pt. angajati, impozite la stat, garantie etc.)

Tu vinzi ceva (nu se stie ce), facut nu se stie cum, la negru, cu 13 lei... (pai doar tva daca adaugi ajungi la pretul celui original).

Asa ca zic sa te opresti aici cu reclama, e suficient ca ti-am lasat referinta la site (desi nu trebuia, ceea ce faci tu nu se numeste comert ci cu totul altfel).

12. Re: ZX1 (si nu numai), montare "in picioare"

@carco Stimate domn,

Vorbiti in necunostinta de cauza si imi doresc sa cred ca nu o faceti din rautate.

Va repet: un Gecko nu este "original" doar pentru ca are forma la care va referiti dvs si iata aici un exemplu de la francezi:

http://www.itouchfrance.fr/wp-content/u ... ncours.jpg

Va pare cunoscuta forma? Nu e cumva ca cea a pad-urilor pe care le vand? Si este Gecko.

Ceea ce vand eu este facut din exact acelasi material si imi permit sa il vand la 13 Lei pentru ca nu am decat 2 oameni de platit si pentru ca mi se pare un pret corect in raport cu pretul de productie. Adica nu se mai plateste un pret pe brand!

"In primul rand, nu le mai promova ca fiind Gecko": Le promovez cu denumirea asta pentru ca aceasta denumire s-a intiparit in constientul colectiv. La fel cum le spunem pantofilor sport adidasi.

"Asa ca zic sa te opresti aici cu reclama, e suficient ca ti-am lasat referinta la site"

As vrea sa nu fie interpretata ca fiind doar reclama si va multumesc frumos pentru ingaduinta aratata.

V-as oferi unul gratis pentru a va convinge ca nu vand prostii de 2 lei facute "cine stie cum", poate dupa aceea ati putea sa scrieti tot aici parerile despre mine si despre produs.

Cu multa stima

13. zoso

zoso forumist

padlipicios, am înţeles, acelaşi material, produs similar. dar, cum spune şi colegul, nu le promovaţi ca fiind ceva ce nu sunt. motive de branding şi de înşelătorie. cel puţin nu la noi pe forum.

discuţia s-a încheiat.

14. pocris

pocris șofer

Dupa mai multe incercari nesatisfacatoare de montare pe parbriz, am ajuns la varianta asta de montare verticala.

In cazul meu m-a ajutat si bordul masinii. Pozitia era buna, numai ca ventuza nu era destul de inalta. Asa ca am facut modificari.

Materiale folosite:

- ventuza, surub metric de 4.0 X 40, una bucata spindle de 25 [in poza e de 10 ca nu mai am de 25 ]

Mod de lucru:

Se taie partea centrala din spindle la inaltimea dorita. Cu bricheta se incalzeste capatul liber si se modeleaza pe baza. Capatul plin se gaureste. Se schimba surubul cu cel de 40mm in cazul meu si gata.

Cum ventuza nu tinea destul de bine, am lipit sub ea o bucata de folie autoadeziva cat mai fina la suprafata. Nu mi-a picat deloc chiar si la -20 degC.

Rezultatul final:

Si doua poze din afara masinii, cu lentila wide pusa si fara:

15. Paul - Vasile

Paul - Vasile șofer

unde as putea gasi acel disc 3m pe foam

16. foxx

foxx șofer

Un disk cu adeziv de la un gps .

17. Paul - Vasile

Paul - Vasile șofer

cine este interesat de un gecko am eu un de vanzare la 40 de lei.

18. epuru

epuru șofer

19. Ameriknu

Ameriknu șofer

Ventuza asta pare la fel ca modelul ala Fancier WT80c (sper sa fie corect, scriu din memorie), minus firma pe ea.

A fost si inca este folosita de multa lume, cu unele cazuri in care se rupea nu-stiu-ce prin ea si trebuia o lipitura facuta. Deci e buna, dar daca se rupe, trebuie sa te apuci putin de mesterit.

20. epuru

epuru șofer

Da, par identice. Cred ca o sa iau una sa vad ce ii de capul ei.

Share This Page