previous post: Lipsa de atentie si tupeul in trafic + bonus next post: BMW RC drift car
Grabeste-te incet!
Sâmbătă, 3 Decembrie 2011 :: de crisuper1 :: Filmează cu: KODAK ZX3 si DVR S7000
Grabeste-te incet!, 68% based on 154 ratingsprevious post: Lipsa de atentie si tupeul in trafic + bonus next post: BMW RC drift car
Sâmbătă, 3 Decembrie 2011 :: de crisuper1 :: Filmează cu: KODAK ZX3 si DVR S7000
Grabeste-te incet!, 68% based on 154 ratings
elegant si economic, bravo! +
festina lente…el stie latina n-ai treaba
Asa…siiii? Adica diferenta intre tine si cel de pe banda 1 este consumul. Atata vreme cat nu vine la tine sa-i alimentezi masina..care-i problema? Altfel, cu ce a gresit? Cu ce te-a deranjat incat sa fie nevoie sa faci un clip si sa-l postezi pe TT?
Se vroia o lectie despre cum se merge economic? Unora nu le pasa de consum. Iar celor carora le pasa, cu siguranta stiu deja “n” metode de a merge economic.
crisuper1+, Mihaela -
Deci tu cunosti semafoarele iar el e prost ca nu? Sa stii ca in mod normal asa s-ar circula. E verde, te duci, nu ca nebunu, normal, dar nici ca moartea-n vacanta. E distanta maricica pana la celalalt semafor.
Inca ceva, daca eu, din alt oras, merg in fata ta cum ai mers tu, dar tu stii ca imediat se face verde, iar eu nu ma grabesc, ca vad rosu, ce-ai zice?
@tester:Daca era unu in fata mea ,tineam distanta de siguranta ,5m.:))
@Mihaela Toti “alimentam” din aceeasi resursa epuizabila. Pretul e direct proportional cu cererea si invers proportional cu cantitatea. Cresterea pretului combustibililor se reflecta intr-o anumita masura si in preturile de pe raft ale produselor, in energia electrica si chiar in plamanii tai. Stilul de condus poate influenta cu pana la 20- 25% consumul unei masini. Acum tu vrei sa ne spui ca ai suficienti bani pentru combustibili si doar asta conteaza pentru tine.
Pe TT se posteaza si altfel de clipuri, nu doar meltenisme din trafic.
Chiar nu văd nimic spectaculos crisuper! Conducem cu toții zi de zi, la toți ni se întâmplă să ai neșansa de a ajunge la un semafor să fie roșu și tocmai atunci când ai ajuns să se facă verde. Mai există și varianta ca acel conducător chiar nu cunoaște acea zonă cât și timpul acelor semafoare iar tu ca un “isteț” l-ai făcut
, chiar crezi că i-ai dat o lecție? 
P.S. nu aș vrea să te supăr dar…. Depasirea este interzisa: la treceri pentru pietoni semnalizate cu indicator sau marcaj. Exact de unde ai scris că ai tot timpul.
@DanP: exact asta scrisesem in primul post: ca eu am bani de motorina, nu ca altii.
Geez….
Sunt de acord ca pe TT sa se posteze si altceva in afara de meltenisme insa ceva util. Din punctul meu de vedere asta nu-i unul din clipurile utile. Am si eu voie sa am o parere,nu?
Dar pentru ca poate exista persoane care ar putea gasi acest filmulet util m-am abtinut de la a vota.
@Mihaela +
@crisuper1 -
Nu a incomodat pe nimeni, nu a incalcat nicio lege. Pentru unii consumul nu conteaza. Pe mine nu ma intereseaza cum cheltuie unii banii, eu imi vad de consumul meu si de ograda mea. Ce fac altii e treaba lor atata timp cat nu ma implica/afecteaza si pe mine in treaba asta.
@crisuper1 ++
@Mihaela – - -
De ce e util clipul asta aici? Simplu: sa mai invete si unii cate ceva. Nu ne prezinta nicio greseala dar pune in discutie istetimea unor soferi: cand vezi rosu in fata nu te duci accelerand spre el ca apoi sa franezi. Ca nu-i bine nici pentru consum si nici pentru masina. Cine vrea sa priceapa bine, cine nu e liber sa faca ce vrea cu banii lui.
IMHO clipul asta nu deranjeaza cu nimic.
Nu stiu daca ati observat , voi cei care ma “-” sau ” +” pe mine, dar eu nu am postat niciun videoclip
)
@Amatoru: cine se ducea accelerand spre semaforul rosu o va face si dupa vizionarea acestui clip, crede-ma
Eu nu am zis ca deranjeaza cu ceva insa nici nu-i vad utilitatea.
Intreb din nou…care-i problema cu comentariul meu? Nu am votat, ratingul lui nu e influentat nicicum de mine..din partea mea sa devina clipul lunii. Si incepand din Romania si de la clipul asta combustibilul va fi economisit mai cu spor iar pretul lui va scadea ca si consecinta.
+1 Mihaela.
De unde stii ca omu’ nu avea ceva de cautat prin masina si voia sa opreasca la semafor ? Mie mi se intampla destul de des.
@Crisuper1: vezi ca un “thumb down” mi l-ai dat nelogat iar unul logat
)
Promit ca am stat 5 minute suparata pt “razbunarea” ta
Thumb DOWN from crisuper1 on De prin trafic (2)
2011-12-03 20:22:29
log: user, post
Thumb DOWN from visitor on Trecerile de pietoni
2011-12-03 20:20:49
Sa va uitati in toate comenturile de pe ce-am postat eu.Daca gasiti vreun comm de bine din partea Mihaelei sa-mi ziceti si mie,ca nu exista(de ce oare? :/)
Mda, nu stiu cine sterge comentariile

Am comentat atunci cand nu mi s-a parut ceva in regula si am si argumentat. Tu votezi din razbunare amice
Nu stiu daca ai observat insa nu sunt singura care nu e de acord cu tine. De ce te ataci DOAR la ce spun eu?
Sunt lucruri mai subtile care nu sunt totdeauna intelese.Si cu votul din razbunare ,nu stiu ce vrei sa zici,ca eu nu ma ocup cu asa ceva.
Bine, bine. Tu sa fii sanatos
Nu am de gand sa continui aceasta discutie care oricum nu duce nicaieri.
Haideti sa explic mai bine de ce-am dat clipul:cand am plecat de la primul semafor se vedea bine rosul de la urmatorul.Un sofer trebuie sa se uite mai departe decat botul masinii lui.Cel de pe banda 1 a pornit foarte grabit,cu scrasnet de roti.Probabil avea ceva important de rezolvat.Dar la urmatoru semafor era si aditionalul cu secundele ramase pana la verdeSe vedea cu ochiul liber de departe(daca vedea omu
).Si cat timp a castigat ca are un condus agresiv?nimica.
Am cateva faze si le voi da pe viitor cu soferii care conduc masini de la firma unde-s angajati,cu o nesimtire fata de masinile firmei care-i plateste.Unii vor sa strice masinile cu o ura demna de o cauza mai buna.
“+” pentru filmulet. Cum bine zice crisuper, un sofer bun anticipeaza traficul, schimba benzile din timp, lasa pe altii de pe stradutele laterale sa intre pe prima banda mutandu-se pe a 2a, chestii din astea neesentiale care ajuta la fluidizarea traficului.
+ cand ai.dreptate ai.
)
Din pacate asta e mentalitayea: e masina d firma, ii dam sa.zaca
Parca mergi mai relaxat anticopand rosul, mai atent la eventualele pericole dddecat la timpul scos in suta de metri
E un clip util, dar nu e util pentru cei care vad mersul cu masina ca pe o cursa. Mersul cu masina are ca scop ajungerea la destinatie in conditii cat mai bune. Conducatorii intelepti stiu sa ANTICIPEZE si sa nu se arunce cu capul inainte. Daca ar fi mai multi ca el sigur nu ar mai fi atatea accidente. Cand esti la volanul unui morman de fiare de peste o tona eu spun ca e imperativ sa gandesti foarte limpede ce faci.
Parca v-am mai spus chestia aia cu educarea conducatorilor auto de catre soferi: ei bine, nu cred ca se va intampla EVER !!(sper, totusi, sa ma insel !)
@Mihaela (dupa ce am citit ABOUT din blog-ul tau) trebuie sa iti precizez o chestie, de aia in Bucuresti este DEZASTRU in trafic, din cauza mentalitatii unora (pe langa nr. mare de masini (in general) si de conducatori auto promovati in Pitesti). Si de aia acest clip este ceva banal pentru ei, pentru ca au km condusi cati caini am eu in curte (si nu o vor lua ca pe o jignire), is altii care au mai putini, de 1.
Si acum, @PE INTELES, care au dat – si se intreaba ore ce e cu clipul asta!
- In minunatul nostru oras SIBIU, strazile Vasile MILEA – Andrei SAGUNA si Alba-Iulia (cele care strabat orasul dintr-un cap in altul, prin mijloc, oarecum) sunt, cred, cele mai bine semaforizate din tara. De cand intri in Sibiu, daca prinzi VERDE si mentii viteza permisa in oras (40-50km/h) o sa le prinzi VERDE pe toate, pana la iesirea din oras (cu +/- cateva secunde, sub 10).
Avand in vedere tranzitul, explicatia mea si clipul lui, cred ca sunt ajutatoare, in cazul in care nu alegeti centura ocolitoare cand tranzitati.
Bafta.
@Cristian: Deci tu imi zici mie ca “ABOUT”-ul de la blogul meu te-a luminat cu privire la traficul din Bucuresti?
Adica ABOUT-ul ala care vorbeste de diete?
Sau ala in care scrie ce studii am? Uite, omul cat traieste, invata. Zau esti simpatic prietene(si nu o lua ca pe o magulire). Imi pare rau dar nu ma pot abtine sa nu rad.
Mai copii, pentru aia care sunteti mai grei de cap (iar, nu o luati ca pe o jignire – am invatat asta de la colegul @Cristian) mai repet inca o data , dar promit ca-i ultima.
Eu nu am spus ca intre 2 semafoare puse la 100 de metri facem liniute si forjam masinile. Si nu am spus nici ca @Crisuper a mers prost.
Am spus doar ca filmuletul nu-si are sensul (DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, aparent va e greu sa intelegeti asta) deoarece CEI CARE PRIND 100 INTRE 2 SEMAFOARE NU ISI VOR SCHIMBA MENTALITATEA VIZUALIZAND ACEST CLIP.
Vor ramane ingropati in prostia lor si probabil vor si face misto “intre tovarasi” ce “jmecheri” sunt ei si ce fraieri sunt aia care fac altfel si vor continua in acelasi stil.
Mai explicit decat atat nu am cum sa ma exprim. Daca nu ati inteles la ce m-am referit nici de data asta..problema e la voi.
Și unde este bizonul din taguri ?
Îl faci bizon și îi spui că e agresiv pentru că a accelerat mai repede ca tine ?
La cei din spatele tău de pe banda a doua te-ai gândit ?
Da știu nu era nimeni și chiar dacă era nu avea unde să se ducă ptr că era roșu, nu ?
Uite am și eu două exemple pentru tine : AICI și AICI.
) La primu tau clip taximetristu mergea ca melcu,dar cred ca n-a incalcat nici o regula de circulatie
)
@Trafic Craiova: La mine n-a claxonat nimeni in spate,mergeam si cu limita maxima admisa (50km/ora).La urma ,bonus,am ajuns in fata grabitului
Ți se pare ca acordă prioritate?